Yaş Kayısı Sezonunun Son Ürünleri 7 TL den Satılıyor

Malatya’da yaş kayısı sezonunun sonlarına doğru gelirken kayısının ilk hasat zamanı 12 TL civarında, ürünlerin çok olduğu zaman 3 TL civarında satılırken...

Yaş Kayısı Sezonunun Son Ürünleri 7 TL den Satılıyor

  Malatya’da yaş sezonunun sonlarına doğru gelirken kayısının ilk hasat zamanı 12 TL civarında, ürünlerin çok olduğu zaman 3 TL civarında satılırken yaş sezonunun sonuna gelindiğinde kilosu 7 TL civarında satılıyor.

  Malatya dünyanın yaş kayısı ihtiyacının %20 sini, kuru kayısı ihtiyacının %80 ini karşılayan diğer adıyla “Kayısının Başkenti” olarak bilinen bir şehirdir. Ama geçen sene yaşanan don olaylarından dolayı kayısının %95 civarı etkilendiği ve yaş kayısının rekoltesinin 30-35 bin ton civarı olduğu görülmüştü. Bu sene ise don olayından dolayı hasarın %40 civarında olduğu, kayısının miktarının az olduğu ama kayısıların kalibresinin ( çapının ) büyük olduğu görüldü.

  Bu sene havaların yağışlı geçmesinden dolayı ilk hasat haziran ayının ortalarına doğru yapıldığı zaman kayısının kilosu 12 TL den pazarda yerini buluyordu. Kayısının tam sezonunda ise kilosu 3 TL civarında tezgahlarda yerini almıştı. Malatya’nın yüksek yerlerinde kayısının geç yetişmesinden dolayı kalan son kayısıların toplanması ile şu sıralar kayısı tezgahlarda 7 TL den yer buluyor. Malatya’nın yüksek yerleri olan Darende, Doğanşehir, Kuluncak’taki kayısıların da toplanması ile yaş kayısı döneminin son günleri yaşanıyor.

  Haber: / / /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?