Turgut Özal’ı Rahmetle Anıyoruz

Turgut Özal’ı Rahmetle Anıyoruz, Değerli hemşerimiz merhum TURGUT ÖZAL‘ı bir kez daha sevgi ve saygı ile anıyoruz.Malatya’nın bugün ki konumuna gelmesinde temel...

Turgut Özal’ı Rahmetle Anıyoruz

  ’ı Rahmetle Anıyoruz, Değerli hemşerimiz merhum TURGUT ÖZAL‘ı bir kez daha sevgi ve saygı ile anıyoruz.Malatya’nın bugün ki konumuna gelmesinde temel pay sahibi olan Eski Cumhurbaşkanımız Özal, Başta Malatya olmak üzere tüm Türkiye’de sevilen bir insandı, ayrım yapmadan vatan ve millet sevgisi ön planda olan bir siyasetciydi.

  ? 1906 Yeşilyurt Doğumlu özal, anne tarafı Tuncelili Kürt-Alevi baba tarafı Türk-Sünni olan bir aileden geldiği için aslında tüm kültürleri alarak büyümüş her inanca saygılı ve toplumun tüm kesimleri tarafından sahiplenilmiş bir isimdir.

  Babası devlet memuru olan ÖZAL 4 yaşında iken Söğüt ilçesine göç etmişlerdir.İlkokul’u burada okuyan TURGUT ÖZAL ortaokulu Mardin’de Liseyi Konya’da okumuştur, üniversite öğrenimini Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden olan İTÜ’de elektrik mühendisliğini bitirdikten sonra meslek hayatında kısa süre çalıştıkdan sonra siyaset arenasına girmiştir.

  1952 Yılında evlenen ÖZAL’ın 3 tane çocuğu var. (Ahmet,Zeynep,Efe)

  1977’de Milli Selamet Partisi (MSP) izmir milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi.

  20 Mayıs 1983 ‘de ANAVATAN PARTİSİ (ANAP) kurdu ve 6 Kasım seçimlerinde 400 milletvekilinin 211’ini alarak tek başına iktidar oldu 45.Dönem Hükümetinin Başbakanlığını üstlendi.

  1987 seçimlerinde yine tek başına iktidar’a yürüyen ÖZAL 292 Milletvekili çıkarmıştır. 46.Hükümeti Kurmuştur.

  1989’da Cumhurbaşkanı seçilen TURGUT ÖZAL , o yıllarda aktif olarak devam eden Körfez savaşında rol almıştır.

  17 Nisan 1993’de ki yurt dışı gezisi kapsamında Türkistan dönüşü hayatını kaybetmiştir.Özal, ölmeden önce şöyle bir vasiyette bulunmuştur:

  Öldükten sonra beni İstanbul’a defnedin, kıyamete kadar Fatih Sultan Mehmed’in manevi ruhaniyeti altında bulunmak istiyorum

  Merhum Turgut Özal’ın kesin ölüm sebebi şuan bile tam bir muammadır,Ölümüne dair hala kamuoyu aydınlatılmamıştır.

   

  Haber: / /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI
  1. mahmut dedi ki:

   Özal gibi adam gelmez bir daha dünyaya hemşerisine memleketine sahip çıkan bir insan malatya’ya bir daha nasip olsun