Tubidy Mp3 İndir Cep Uygulaması ile Tüm Şarkılar El Altında – Sarıyahşi Gazete Manşeti

Tubidy Mp3 İndir Cep Uygulaması ile Tüm Şarkılar El Altında – Sarıyahşi Gazete Manşeti

Mp3 dinleme sitesi Tubidy Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda bir dizi değişikliğe gidiyor. Hazırlanan taslak metne göre, ticarî amaç taşımasa da internet üzerinden müzik ve film indirilmesi tamamen yasaklanacak. Bu hükme uymayan site yöneticilerine 3 bin dolardan başlayan para cezaları ile en az 2 yıl hapis cezası verilmesi öngörülüyor. ?Ortada bir hak ihlali var. Buna göz yumamayız.? diyen Telif Hakları Genel Müdürü Selahattin Ertaş’a göre yeni düzenleme, sistemi disiplin altına alacak. MÜYAP Genel Sekreteri Ahmet Asena da, internetten müzik veya film indirmenin AB’de olduğu gibi ücretli hale geleceğini kaydediyor. İnternetten kolayca müzik ve film indiren bazı kaçakçılar, merdiven altı diye nitelendirilen mekânlarda korsan CD basımı yapıyor. 200 bin kişinin istihdam edildiği müzik sektörü, bu sebeple son üç yılda yarı yarıya küçüldü. Geçtiğimiz yıllarda benzer sorunlar yaşayan Avrupa ülkeleri ile Amerika, korsana karşı seferberlik ilan etmişti. Türkiye de benzer bir hamleye hazırlanıyor. Kanun değişikliğinin Meclis’ten geçmesi halinde korsancıların yanı sıra ücretsiz hizmet veren müzik ve film siteleri ağır müeyyidelerle karşı karşıya kalacak. İnternet Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, konunun hukukî boyutunu şu cümlelerle özetliyor: ?Nasıl bir evde korsan Lacoste tişört yapıp satamıyorsanız, aynı şekilde şarkı veya filmleri de internetten bedava sunamazsınız. Avrupa’da bu tür sitelere karşı ihtiyati tedbir kararları var. Türkiye’de de dava sayısı artacak.? 

Tubidy nedir? Nasıl kullanılır?
 
Müzik sektörünün gelişmesiyle birlikte her türden şarkıları dinlemek artık mümkün.  Şarkıların mp3’lerini ücretsiz telefonlara ya da bilgisayarlara indirmek için geliştirilen ücretsiz Tubidy sitesi, üye sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyor. Üyeler Tubidy’nin hizmeti sayesinde hiç uğraşmadan ücretsiz mp3 indirebiliyorlar. Ücretsiz mp3 indirmek için Tubidy sitesine üye olmak yeterli midir diye soracak olursanız cevabımız dolaylı yoldan evet olacaktır.
 
Diğer sitelerde olduğu gibi Tubidy sitesine ücretsiz üye olmak için öncelikle üyelik formu doldurmanız gerekecek. Üyelik formuna sizden istenilen bilgileri yazdıktan sonra son olarak güvenlik kodunu da girerek ücretsiz Tubidy üyeliğinizi başlatmış olacaksınız ve böylelikle ücretsiz mp3 indirmeye rahatlıkla başlayabileceksiniz.

 Giriş Yapmak İçin www.tubidy.mobi   adresine gidiniz.

Kayıt dışı ekonominin yüzde 50’ye yaklaşması sebebiyle dünya devi pek çok şirket Türkiye’de yatırım yapmak istemiyor. Şirketlerin bu yöndeki hissiyatını ABD Başkanı George Bush, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da aktarmıştı. Bush, kendisini ziyaret eden Erdoğan’a, ?Partiniz ne gibi icraatlar yapacak? Mesela benim plakçım, müzikçim ve bilgisayarcım korsan yazılımlar nedeniyle ülkenizde zarara uğruyor. Bunları halledebilecek misiniz?? diye sormuştu. Türkiye’nin korsan yazılım ile CD ve kitaba karşı açtığı savaşta elini güçlendirecek yargı kararı Norveç’ten geldi. Norveç Temyiz Mahkemesi, bir öğrencinin izinsiz müzik dosyalarının paylaşımına link veren kendi Napster.No sayfasıyla ilgili mahkumiyet kararını onayladı. 15 bin 900 dolar tazminata mahkûm olan bilgisayar mühendisi, kurduğu sitede Tubidy MP3 formatında yaklaşık 170 izinsiz müzik dosyası bulunduruyordu. Fransa’da da bir öğretmen, 30 GB dosyaların veya 614 albümden 10 bin şarkının kamuya iletimi ve yasal olmayan bir şekilde indirilmesi suçundan 10 bin 200 Euro cezaya çarptırıldı. Hong Kong’da ise on-line ihlallere karşı 20 bin dava açıldı. Bu ülkelerde site sahipleri önce ikaz ediliyor ve üç gün süre veriliyor. Uyarıyı dikkate almayan yöneticiler için savcılığa suç duyurusunda bulunuluyor. Gerektiğinde mahkeme kararıyla sitenin erişimi engelleniyor. Türkiye’de cep telefonu melodileri de hesaba katıldığında 60 milyon dolarlık bir sektör ortaya çıkıyor. Dünyada sadece internet üzerinden bilgisayarlara ya da ipodlara indirilen müziklerin tutarı 1,1 milyar dolar. Burada en fazla karşılaşılan sorun korsanlık yapanların sanat ürünlerini bedava kullanmaya imkan vermesi. Korsanların birçok firmayı kapanmanın eşiğine getirdiğini kaydeden MÜYAP Genel Sekreteri Asena, internetin bedava ve kuralı olmayan bir alan gibi görülmesini doğru bulmuyor. İnternet bağlantısının 2 milyonun üzerinde olduğunu ifade eden Asena, sıkı takip neticesinde yasal sitelerin sayılarının artmaya başladığını belirtiyor ve ekliyor: ?Yasal sitelerden faydalanmak isteyenler, www.mu-yap.org adresine girerek izinli sitelerden ücret karşılığında müzik ya da film temin edebilir?Tubidy Mp3 İndir Sitesi Hakkında Düşüncelerini Yorum Olarak Paylaşabilirsiniz.

Okur YORUMLARI

Bu habere ilk yorumu siz yapmak istermisiniz? İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ