DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya 31°C
Parçalı Bulutlu

Tek Celsede Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Tek Celsede Boşanma Sebepleri Nelerdir?
REKLAM ALANI
29.01.2021
A+
A-

Boşanma, aile birliğinin temelinden sarsılmasından dolayı, eşlerin evlilik bağlarının kanuni olarak sona erdirilmesine denmektedir. Boşanma davaları, özellikle de çekişmeli boşanma davaları, çok uzun yıllar sürebilmekte, bu nedenle de eşler birçok konudan mağduriyetler yaşanmaktadır. Bazı boşanmalar ise tek celsede gerçekleşmektedir, bunda boşanmanın nedenleri etkili olduğu kadar, iyi bir boşanma avukatı da önemli rol oynamaktadır.

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Boşanma sebepleri, özel ve genel boşanma sebepleri olarak ikiye ayrılmaktadır.

Genel boşanma sebepleri:

 • Evlilik birliğinin temelinden sarsılması
 • Eşlerin anlaşması: Evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması, eşler mahkemeye birlikte başvurmalı ya da açılmış olan davayı diğer eş kabul etmiş olmalı, hâkim tarafları bizzat dinlemeli, tarafların düzenlediği boşanma protokolünü hâkimin uygun bulması
 • Ortak hayatın yeniden kurulamaması: Daha önce açılmış olan boşanma davasının reddedilmiş olması, üç yıl süreyle ortak yaşam kurulamamış olmalı, eşlerden birinin boşanma davası açmış olması gerekli

Özel boşanma sebepleri:

 • Zina: Evlilik ilişkisinin bulunması, eşlerden birinin karşı cinsle cinsel ilişkide bulunması, zina eylemi isteğe bağlı gerçekleşmelidir.
 • Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış
 • Akıl hastalığı nedeniyle boşanma
 • Küçük düşürücü suç işleme ve haysiyetsiz yaşam sürme
 • Terk: Eşlerden birinin evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek amacıyla ortak konutu terk etmeli. En az altı ay sürmüş olmalı, terk eden eşe aile hâkimi ya da noter tarafından ihtarda bulunulması ve eşin buna rağmen dönmemesi

Özellikle özel boşanma sebeplerinden dolayı boşanma davalarında, boşanma avukatı daha çok önemli olmaktadır. Çünkü bu sebeplerin tümünün ispat edilmesi gerekmektedir.

Tek Celsede Boşanma Nedir?

Boşanma davaları genellikle çok uzun süren davalar olduğu için, duruşma (celse) sayıları da fazla olmaktadır. Bu da zaman kaybı ve masrafa yol açmaktadır. Bazı boşanma davaları ise tek celsede tamamlanmaktadır. Bu boşanma davaları çoğunlukla anlaşmalı boşanma davaları olmaktadır. Bir kısmı ise tecrübeli bir boşanma avukatı tarafından hazırlanan dava dosyalarından kaynaklanmaktadır.

Tek Celsede Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Tek celsede boşanma sebeplerinin nerede ise tamamını genel boşanma sebepleri oluşturmaktır.

Bunlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Evlilik birliğinin temelinden sarsılması
 • Eşlerin anlaşması

Evlilik birliğinin temelden sarsılması, bu evliliği devam ettirmenin mümkünatı olmaması anlamına gelmektedir. Evliliğin devam etmesi halinde, eşler birbirlerine, kendilerine ya da çocuklarına zarar verebilmektedir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına örnek olarak, eşlerin sürekli olarak etmeleri, intihara kalkışma ve kumar alışkanlığı verilebilir. Bu konuların sağlam delil ve tanıklarla ispatı durumunda tek celsede boşanma gerçekleşebilmektedir.

Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasını kapsayan sebeplerden bazıları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Eşin sürekli olarak cinsel ilişkiye girmek istememesi
 • Eşinin aile bireyleri ile anlaşamama, bu kişilere kötü davranma ve hakaret edilmesi
 • Eşlerden birinin devamlı olarak borçlu olması, aşırı borç yapılması ve bu borçları ödememesi
 • Eşini sevmediğini belirtmesi
 • Güven sarsıcı davranışlar (yalan söylemek gibi)
 • Evlilik içi sırların başkaları ile paylaşılması
 • Eşin ahlaksızlıkla suçlanması
 • Eşin temizliğine gerekli önemi göstermemesi
 • Evi geçindirmemek
 • Ev işlerinin yapılmaması

Eşlerin anlaşması ise anlaşmalı boşanma kapsamına girmektedir. Anlaşmalı boşanmaya karar veren eşler, aile bireylerinin haklarını koruyan ve kanunlara uygun olarak hazırlanan bir boşanma protokolü ile tek celsede boşanabilmektedir.

Tek Celsede Boşanmada Avukatın Önemi Nedir?

Tek celsede boşanmanın gerçekleşmesinde, boşanma avukatı çok büyük rol oynamaktadır. Anlaşmalı boşanmada, boşanma hakiminin de kabul edeceği ve mağduriyet yaratmayacak bir boşanma protokolünün hazırlanması ile duruşma esnasında, bu avukatların etkisi çok önemlidir. Diğer genel sebeplerden kaynaklı boşanmalarda ise gerek delillerin toplanması ve tanıkların bulunmasında da boşanma avukatlarına önemli görevler düşmektedir. Tek celsede boşanmanın yolunu ayrıca sağlam kanıtlara dayanan ve hukuki açıdan olgunluğa ulaşmış bir dava dosyasının olduğu da unutulmamalıdır.

Siz de boşanma avukatı arıyorsanız, en deneyimli avukatlar ile görüşmek için https://acasoy.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.