DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya 24°C
Parçalı Bulutlu

Taşeron İşçiler Ne Zaman Kadro Alacak ? Kadroya hangi meslek grupları alınacak taşeron gazetesi

Taşeron İşçiler Ne Zaman Kadro Alacak ? Kadroya hangi meslek grupları alınacak taşeron gazetesi
REKLAM ALANI
18.11.2015
A+
A-

Taşeron İşçiler Ne Zaman Kadro Alacak ? Kadroya hangi meslek grupları alınacak taşeron gazetesi.Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı konu ile ilgili çalışma yürütmekte ilk etapta kadroya üniversite mezunları taşeron işçiler alınacak

kadro-teseron

 ÖNCE KRİTER BELLİ OLACAK

Bu listenin hazırlanması gerekliliği 6552 sayılı torba yasa yürürlüğe girdiğinden beri, yani 1 yılı aşkın süredir söz konusu. Ancak seçim öncesi bu konuda herhangi bir adım atılamamıştı. Bakanlar Kurulu’nun oluşumu ile birlikte bu konunun netleştirilmesi hedefleniyor. Bakanlar Kurulu, kamu kurumları özelinde hangi işlerin ‘yardımcı iş’ olduğunu belirleyecek. Bu liste belirlendikten sonra kamu kurumları listedeki işler dışındaki işlerde taşeron işçi çalıştıramayacak. Listenin dışındaki işlerde bir fiil çalışan taşeron işçilere de kadro hakkı doğmuş olacak.

HANGİ İŞLER VERİLEBİLİR?

İş Kanunu hükümleri uyarınca kamu veya özel sektör fark etmeksizin yalnızca ‘yardımcı iş’ler ve ‘teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren iş’lerde taşeron işçi çalıştırılabiliyor. Ancak ne yazık ki geçtiğimiz dönemlerde kamuda taşeron işçi çalıştırılamayacak işlerde de taşeron işçi çalıştırılması söz konusu olmuştu. Bakanlar Kurulu’nun ‘yardımcı iş’leri belirlerken çok hassas olması gerekiyor. Listenin geniş tutulması pek çok taşeron işçisinin kadro hakkının kısıtlanması anlamına gelecek.

Temizlik ‘Yardımcı iş’

‘Yardımcı iş’ listesi belirlenirken kamu özelinde ayrımlar söz konusu olabilir. Kamunun özelliği gereği ‘asıl iş’leri ve ‘yardımcı iş’leri farklılaşabilir. Bu nedenle tek bir liste yerine kamu kurumları özelinde farklılaşmış bir listenin hazırlanması söz konusu olabilir. Yüksek ihtimalle yardımcı iş niteliğindeki temizlik ve güvenlik taşeronca yürütülmeye devam edilecek.

Kaç kişi faydalanacak?

Net bir rakamdan bahsetmek mümkün değil. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre yaklaşık 650 bin taşeron işçisi kamuda görev yapıyor. Bu işçilerin yine yaklaşık 200 bininin ‘asıl iş’ niteliğindeki işlerde görev yaptığı tahmin ediliyor. Dolayısıyla Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği liste sonrasında 200 bin kişiye kadro yolu gözükebilir.

Taşeron İşçilere Kadro hakkı nasıl doğuyor?

TAŞERON kullanımı İş Kanunu hükümleri doğrultusunda belirleniyor. Bu çerçevede yalnızca ‘yardımcı iş’lerin ve ‘teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işler’in taşerona verilmesi mümkün. Bir işveren asıl işin bir bölümünü veya tamamını taşerona veremez. İş Kanunu taşerona verilmemesi gereken bir işin taşerona verilmesini ‘muvazaa’ olarak adlandırıyor. İşveren bu ilişkide muvazaa söz konusuysa işçiye en başından itibaren kendi işçisi gibi muamele yaparak tüm hakları uygulamak zorunda. Kamuda ‘muvazaa’lı kurulmuş bir alt işveren ilişkisinin söz konusu olması halinde de aynı yaptırım geçerli. Bu yüzden böyle bir işte çalıştırılan taşeron işçilerinin baştan itibaren kamunun işçisi olması gerekiyor.

AK Parti’nin taşeron işçilere kadro vaadini hayata geçirecek olmasını değerlendiren işçi ve memurkonfederasyonlarının yöneticileri, bu gelişmenin yeni kurulacak hükümet için büyük bir adım olacağını vurguladı.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, hükümetin yüz gün içinde taşeron işçileri kadroya alacağı yönündeki açıklamasının sevindirici olduğunu söyledi. Kadro verme sürecine sendikaların da dahil edilmesini isteyen Arslan, çalışma hayatının sosyal taraflarının görüşleri alındıktan sonra gerekli yasal düzenlenmenin yapılması gerektiğini ifade etti.

Kadroya alınacak işçi sayısıyla ilgili basında bazı rakamların yer aldığına işaret eden Arslan, rastgele rakam telaffuz edilmesini doğru bulmadıklarını vurguladı. Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kadroların iş kanununda yer alan kriterler doğrultusunda hazırlanması gerektiğini savunan Arslan, alımların buna göre yapılması halinde hem çalışanlar hem de devlet için önemli bir gelişme kaydedileceğini söyledi. Arslan, “Kanunda yer alan kriterler göz önünde bulundurulduğunda 1 milyona yakın işçinin kadro almasını bekliyoruz” dedi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul da taşeron işçilerin uzun yıllardan beri kadro beklentisi içerisinde olduğuna dikkati çekerek, “Kadro vaadinin hayata geçecek olması, işçilerin beklentisini karşılayacağı gibi yeni kurulacak hükümetin de elini güçlendirecek” dedi.
Taşeron:

Bu sistemde görev yapan işçilerin asıl işi yapmaları durumunda kadroya alınacakları üzerinde durmuştu. Karayollarının hukuk mücadelesinin ardından kadroya geçirildiği bilinmekte. Bir daha mahkeme ile zorla geçiş yaşanmaması için seçim vaatleri değil de artık işçilerimiz kadronun hemen verilmesini beklemektedirler. Çünkü asıl işi yapan derken yine mağduriyetler yaşanabilecektir.

Asıl iş kavramı net olmadığından kadrolara da kimin geçeceği net olarak belirlenmesi gerekmektedir.

Güvenlik görevlileri:

Güvenlik görevlileri ile ilgili de bir takım açıklamalarda bulunan Çelik, Türkiye’de 280 bin güvenlik personeli olduğunu belirtti. Güvenlik görevlilerinin aynen işlerine devam edeceklerini ve statü değişikliği olursa bu kişilerin kadroya geçirilebileceğine değindi ancak, şu an böyle bir şey söz konusu olmadığını belirtti.

REKLAM ALANI
YORUMLAR
  1. ramazan dedi ki:

    Herkese merhaba. Bildiğiniz gibi sözleşmeli çalışan personellerden uygun koşulları taşıyanlar kadroya alındı. Kadroya alınırken eğitim düzeyleri farklı olanlar şimdi aynı işte aynı maaşla çalışıyor oysa lise mezunu olup kadrolu hizmetli olarak çalışanlar 3000 lira üzeri maaş alıyor. Üniversite mezunu olanlar için bu adaletsizlik ortadan kaldırılmalı ve üniversite mezunu olanların idari işlere verilmesi gerekmektedir. Bunu tüm gruplarda paylaşım ki milletvekillerin kulaklarına gitsin ki mecliste sorunumuz dile getirilsin. İnşallah herkes çalıştığı işin ve mezun olduğu eğitim düzeyinin hakkettiği maaşı alır.