DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya 25°C
Parçalı Bulutlu

Tahtalı Hamamı Restore Edilecek

Tahtalı Hamamı Restore Edilecek
REKLAM ALANI
09.10.2014
A+
A-

Belediye Başkanı ’ın Girişimleri Sonucu Tarihi ’nın Tapusu, Tarafından Alındı.

TARİHİ ESERLERE KARŞI DUYARLILIĞIMIZ DEVAM EDECEK
Başkan GÜRKAN, “TARİHİ ESERLERE KARŞI DUYARLILIĞIMIZ DEVAM EDECEK” Tarihi Tahtalı Hamamı, Atıl Durumdan Kurtarılıyor. Dedi.

Tapusu Alındı
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın girişimleri sonucu Tarihi Tahtalı Hamamı’nın tapusu, Battalgazi Belediyesi tarafından alındı.

Ağustos ayı içerisinde Tarihi Tahtalı ’ın varisleri ile yapılan görüşmeler sonucu, 5.000 TL bedelle Battalgazi Belediyesi tarafından tapusu alınan hamamın çalışmalarına kısa sürede başlanılması hedefleniyor.

Kitabesi bulunmayan, ancak mimari özellikleri ile son Osmanlı eseri olduğu belli olan Tarihi Tahtalı Hamam’ın atıl durumdan kurtarılması için yaşanan bu gelişme, mahalle sakinleri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Dikdörtgen planlı ve kesme taştan olan , üç bölümden oluşuyor. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, atıl durumdaki tarihi eserlerin ayağa kaldırılması için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da çalışmalara devam edeceklerini belirterek, bu kapsamda tarihi Tahtalı Hamam’ın tapusunu varisleri ile yapılan görüşmeler sonucu alındığını söyledi.

Başkan Gürkan, tarihi hamamı restore ederek, Battalgazi ilçesine ve ’ya kazandıracaklarını belirterek, “Malatya’mızda tarihi, kültürel değerlerimiz korumak ve gelecek kuşaklara aktarılması hususunda Malatya’nın kent fikri, kent hafızası, Malatya’nın mihenk taşı Tahtalı Hamamı da mülk sahipleri ile anlaşarak belediyemizin mülküne kattık.

En kısa zamanda Tahtalı Hamamı da aslına uygun şekilde restore edilerek Malatya’mıza ve Battalgazi’mize sunmak üzere belediye olarak gerekli çabayı göstereceğiz” diyerek, Tahtalı Hamam’ın varislerinin göstermiş olduğu kolaylıktan dolayı teşekkür etti.

Başkan Gürkan, geçmiş dönemlerde birçok tarihi eseri ayağa kaldırdıklarını belirterek, yeni dönemde de tarihi eserlere karşı duyarlılığın devam edeceğini kaydetti. Öte yandan Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı ve Sanat Tarihçisi Doç. Dr. İsmail Aytaç, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın daveti üzerine Battalgazi ilçesine gelerek, Büyük Mustafa Paşa Mahallesi’nde bulunan tarihi Tahtalı Hamamı’nda incelemelerde bulundu.

Sanat Tarihçisi Doç. Dr. İsmail Aytaç, Tahtalı Hamam ile Tahtalı Minare Camii’nin bütüncül bir proje olarak ele alınmasının daha uygun olacağı kanaatinde olduğunu belirterek, “Tahtalı Hamamı’nı 1989’dan beri geziyorum.

Belediye bir irade göstererek restore etmek istiyor. 19. yüzyılın sonlarında yapılan bir hamam. Tarihi yapı olarak oldukça sağlam, çok işi yok ve sorunu yok. Restorasyon projesi yapılıp Malatya yaşamına katkıda bulunacak düzeye getirilebilir.

Özellikle ile birlikte bir bütünlük gösteriyor. Beraber düşünülüp restore edilirse gelecek nesillere aktarmış oluruz. Hamamın bütün aksamları, bütün mekânları var.

Bizim Türk hamamların tüm özellikleri taşıyor. Bazı kısımları yıpranmış olsa da sağlam sayılabilecek bir hamam. Aslında şehirlerin esas sahipleri belediyelerdir. Belediyemizin böyle bir görevi üstlenmesi takdir edilmelidir. Bu örnekler daha da çoğalacaktır.

Geçmiş bugün ve gelecek üçayağı üzerinde hayatımız devam ediyor. İnsanlar geleceği ne kadar merak ediyorsa geçmişi de merak etmektedir. Belli bir yaştan sonra geçmişi daha da arar oluruz.

Belediyede bu geçmişi arayan bu saygıyı bu örnekle olduğu gibi ispatlamış oldu. Ve bu gibi çalışmaları devam ettireceklerine inanmaktayım” dedi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.