Suriyeli Türkmen Kızın AFAD’a Anlattığı Hikayesi

Başbakanlık AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının) Malatya Beydağı tesislerinde konaklayan 19 yaşındaki Suriyeli Türkmen kızı Nabile Yılmaz‘ın çekmiş olduğu videoyu...

Suriyeli Türkmen Kızın AFAD’a Anlattığı Hikayesi

  Başbakanlık AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının) Malatya Beydağı tesislerinde konaklayan 19 yaşındaki Suriyeli Türkmen kızı Nabile Yılmaz‘ın çekmiş olduğu videoyu AFAD kendi youtube kanalında paylaştı. Paylaşmış olduğu videoda genç kız çok zor günler geçirdiğini ve Malatya’da geçirmiş olduğu 2 yılda burada çok mutlu olduğunu belirtti.

  Türkiye’ye sığınan Suriyeli kadınların yüzde 87‘sinin herhangi bir mesleğinin bulunmadığı, bundan dolayı Türkiye’de bulunan Suriyeli kadınlara barınma ve gıda yardımının yanı sıra meslek edindirme ve dil kurslarının da verildiği belirtiliyor.

  Kamplarda bulunan Suriyeli kadınların yüzde 55‘i civarının meslek edindirme ve dil kurslarına devam ettikleri ve bu konularda hevesli oldukları gözlemleniyor.

  Suriyeli Türkmen kız Nabile’nin vermiş olduğu görüntülerde 2 yıldır Malatya’da yaşadığını, burada dikiş-nakış öğrendiğini ve burada yaşamaktan çok mutlu olduğunu belirtiyor.

  Kaynak: AFAD

  Haber: / /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?