Sperm Testinizi Yaptırdınız mı?

Sperm Testi Nedir?Haber içeriği1 Sperm Testi Nedir?1.1 Sperm Testi Nasıl Yapılır?1.2 Sperm Testi Sonuçları Sperm testi, spermiogram ya da diğer bir adıyla...

Sperm Testinizi Yaptırdınız mı?

  Sperm Testi Nedir?

  spermSperm testi, spermiogram ya da diğer bir adıyla semen analizi spermin sağlığını ve yaşama kabiliyetini ölçmek için yapılan testtir. Semen analizi sperm sayısını, spermin şeklini ve hareket kabiliyetini ölçerek çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere önemli bilgiler verir. Özellikle çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlere önerilen sperm testi, doğru tedavi yöntemleri ile gelen çözüm için atılan önemli adımlardan biridir. Kısırlık probleminin kadın kaynaklı yaşandığı vakalarda bile, erkeğin de mutlaka teste tabii tutulması gerekmektedir.

  Sperm Testi Nasıl Yapılır?

  Genellikle bir ay arayla alınan iki örneğe ihtiyaç duyulduğu gibi, kimi vakalarda daha fazla örnek istendiği görülmektedir. Sperm testi en az iki gün ve en fazla beş gün cinsel ilişkiye ara verildikten sonra yapılmalıdır. Örnekler, hastanelerin rahat bir ortam sunan özel odalarında alınmaktadır. Fakat kendilerini hastanede rahat hissetmeyen hastalara, örneklerini uygun ısıda koruyarak bir an önce laboratuvara ulaştırmaları şartıyla ayrıcalık sağlanabilmektedir. Eşlerinin yardımı ile örnek vermek isteyen hastalara ise, özel olarak üretilen prezervatifler temin edilmektedir. Normal prezervatifler sperme zarar verebilecek kimyasal maddeler içerdiğinden, kullanımından kaçınılmalı ve yalnızca özel olarak verilen prezervatifler kullanılmalıdır.Doktorunuz ile birlikte size uygun olan örnek verme yöntemine karar verdikten sonra; sperm testi yaptırmadan önceki bir hafta boyunca sigara, alkol ve kafein kullanımını durdurmanız önerilmektedir. Ayrıca doktorunuza varsa kullandığınız ilaçları veya bitkisel besin takviyelerini söylemelisiniz. Sperm örneği verirken, spermin kalitesini ve durumunu etkileyebilecek herhangi bir işlemden kaçınmalısınız. Örneğin; sabun, krem veya kayganlaştırıcı maddeler kullanmamalısınız. Meninin tamamını kabın içerisine doğru akmasını sağlamalısınız. Fakat bunu yaparken cinsel organınızın veya parmaklarınızın kabın içi ile olan temasından kaçınmalısınız. Odalarda bulunan talimatlara uymanız ve örnek verme esnasında bir sorunla karşılaşmanız durumunda laboratuvar görevlilerine haber vermeniz beklenir.

  Sperm Testi Sonuçları

  Sperm testinin genel değerlendirmesi, örnek verildikten yaklaşık bir saat sonra hazır olur. Genel sonuçların ardından yapılacak sperm boyaması ile yapısal inceleme yapılır. Tüm değerlendirmeler sonucunda, bir ya da iki gün içerisinde hazır olan testinizi doktorunuz ile birlikte değerlendirebilirsiniz. Test sonuçlarına göre doktorunuz sizin için bir tedavi programı geliştirecektir. Bu tedavi, çözüme giden yolda atılan en önemli adımlardan biridir.

  Sperm Testi Hangi Bölümde Yapılır?

  Sperm testleri, hastanelerin Tüp Bebek Merkezi bölümlerinde yaptırılabilir. Bu bölümlerde doktorunuz sizin için özel bir tedavi geliştirecektir. Sperm testi için Acıbadem Hastanesi’ni tercih edebilirsiniz.

   

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?