SİGARA VE ELEKTRONİK SİGARA

SİGARA VE ELEKTRONİK SİGARA

smokElektronik sigaranın ne olduğu, nasıl çalıştığı, zararları ve faydaları bakımından tam bir bilgiye sahip olmak için normal sigarayla ve diğer tütün ürünleri ile mukayese edilmesi en doğrusu olacaktır.

İnsan sağlığına ve vücuduna zarar veren tütün ve tütün ürünleri sırasıyla şöyledir;

  • Sigara
  • Nargile
  • Puro
  • Pipo

Sağlık Bakanlığı tütün ve tütün ürünleri kullanımını azaltmak ve zararları konusunda vatandaşları bilgilendirmek adına düzenli çalışmalar ve kampanyalar yürütmektedir. Devlet politikası haline gelen bu çalışmaların en büyük ses getireni ise dumansız hava sahası isimli çalışmadır. Bu çalışma sayesinde birçok insan sigaranın zararları konusunda bilinçlenmiş ve sigarayı bırakmıştır.

Elektronik Sigara ile Sigara Bırakılır mı?

Elektronik sigara ile sigarayı bırakmak mümkün müdür sorusuna cevap vermeden önce açık bir şekilde ifade edilmelidir ki, sigaranın ve diğer tütün ürünlerinin insan sağlığına verdiği zarardan %95 daha az zararlıdır.

Küçük bir ihtimal de olsa smok elektronik sigaranın da zararlı olabileceği bilinmektedir. Bakımı yapılmayan, temiz kullanılmayan, talimatlara uygun içilmeyen elektronik sigaralar da zararlı olabilir.

Elektronik Sigara Markaları!

Elektronik sigara markası olarak ülkemizde birçok marka bulunmaktadır. Hepsi de kendi ürünlerinin kaliteli ve standartlara uygun olduğunu iddia etmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus elektronik sigara markası değil, elektronik sigaranın standartlara uygun olarak üretilmiş olması ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanılıyor olmasıdır.

İnternette Elektronik Sigara Aramalarına Daire Veriler!

Elektronik sigara ile ilgili insanlar internette çeşitli aramalar yapmaktadır. Bu aramalara örnek vermek gerekirse, smok, e-sigara, e-puro, smok Türkiye, Smok Elektronik Sigara vs gibi arama sorgularını örnek verebiliriz.

tr

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere Türkiye’de elektronik sigara ile ilgili şehir bazlı arama grafiği gösterilmektedir. Bu grafiğe göre ülkemizde birçok ilde smok kelimesi üzerine arama yapılmıştır. Günlük smok kelimesi üzerine yapılan arama Google Trends verilerine göre 100 kişiden fazlası arama gerçekleştirilmiştir.

Smok Türkiye arama sorgusuna baktığımızda ise Türkiye genelinde günlük ortalama 50 kişinin arama yaptığını görüyoruz.

Elektronik sigara araması ise hepsinden fazla arama yapılarak insanların elektronik sigara markası değil direkt elektronik sigara aradığını görüyoruz.

Haber:

Okur YORUMLARI

Bu habere ilk yorumu siz yapmak istermisiniz? İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ