Shrink Makineleri Ve Wrap Nedir?

Shrink ısı tekniği ile paketlerin ürünleri sarmasını ve böylece küçülerek istenen sonucun alınmasını sağlayan bir sistemdir. Shrink wrap gibi farklı isimler ile...

Shrink Makineleri Ve Wrap Nedir?

  ısı tekniği ile paketlerin ürünleri sarmasını ve böylece küçülerek istenen sonucun alınmasını sağlayan bir sistemdir. wrap gibi farklı isimler ile adlandırılan bu teknikler Türkiye’de de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Shrinkte en sık kullanılan malzemelerden birisi film olarak kullanılandır ve bu filmler genelde streç film olarak tanımlanır. Bu malzemelerin tamamını ve diğer teknik ürünleri ’ın shrink makinası sayfasından (http://www.maripak.com/shrink-makinasi/ bulabilirsiniz.

  Shrink Neden Gerekli?

  shirinkNakliye sırasında yüklerin emniyet altına alınması adına filmler ile ürünler kaplanır. Streç filmin üretilmesinde Lineer Düşük Yoğunluklu Polietilen olarak tanımlanan bir malzeme kullanılır ve bu genelde LLDPE olarak bilinir. LLDPE genellikle daha ince bir plastiktir ve üstün gerilme ve delinme direnci sunar. Streç film için LLDPE’de farklı birkaç işlem de yapılır. Reçine karışımları ve katkı maddeleri ile birlikte bu direnç ve güç daha da arttırıldığı için kişilerin shrink ile yapacakları paketlemelerde sargı malzemesinden maksimum verim alınabilir.

  Fakat streç film Shrink için tek çözüm ve malzeme değildir. Yapılacak paketleme işlemlerine göre farklı malzemeler de kullanılabilmektedir. Bunun için de farklı Shrink makineleri üretilerek kullanıma sunulmuştur. Bu açıdan kişilerin yapacağı paketlemelere göre kolay bir şekilde ihtiyaçlar farklı şekilde giderilebilir. Shrink paketleme sisteminde genel prensip ürünün istenen şekilde paketlenmesi ve satışa hazır hale getirilmesidir. Bu bakımdan üretim hattının en önemli bölümlerinden birisi de Shrink paketleme bölümüdür. Paketleme işlemleri makineler tarafından tamamen otomatik bir şekilde yapılır. Makineye giren bir ürün ilk olarak istenilen kaplama malzemesi ile kaplanır ve ardından bu kabın ısı yolu ile tamamen ürünü sarması amaçlanır. Son olarak ile fazlalık olan bölümler kaynak yapılarak kaplamanın kusursuz bir şekilde tamamlanması sağlanır.

  Shrink için çalışma prensibi belirtildiği gibidir ve tüm bu işlemler oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu açıdan hızlı üretim hatlarında da Shrink kullanımında herhangi bir sorun yaşanmaz. Üstelik otomatik Shrink makinelerinin yanı sıra yarı otomatik ya da tamamen manuel şekilde hazırlanmış üretim makineleri de vardır. Bu noktada seçim kişilerin üretimlerine göre belirlenmeli ve Shrink ile paketleme konusunda ihtiyaçlar karşılanmalıdır. Maripak sitesini ziyaret ederek fiyat, bilgi ve detaylara ulaşabilirsiniz.

  Haber: /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?