Seçim sonuçları nasıl hesaplanır? D’hondt sistemi nasıl işler?

Seçim sonuçları nasıl hesaplanır? D’hondt sistemi nasıl işler? YSK’nın kullandığı seçim sistemine göre bir ilden kaç oy ile milletvekili çıkarmak için kullanılan...

Seçim sonuçları nasıl hesaplanır? D’hondt sistemi nasıl işler?

  ? D’hondt sistemi nasıl işler? YSK’nın kullandığı seçim sistemine göre bir ilden kaç oy ile milletvekili çıkarmak için kullanılan yöntem D HONDT sistemini çilekağacı açıkladı.

  D’Hondt yöntemi, Belçikalı hukukçu ve matematikçi Victor D’Hondt tarafından 1878’de tasarlanmış, oranlı temsil hesaplama yöntemidir. Bir seçim bölgesinin çıkaracağı toplam milletvekili sayısı ve partilerin o bölgedeki oy sayıları üzerinden, partilerin çıkaracağı vekil sayılarını hesaplamak için kullanılır. Türkiye’de 1961’den bu yana D’Hondt sistemi uygulanmaktadır. (Bölgelerin toplam vekil sayıları seçimden önce Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenir.)

  Aşağıda, yöntemin nasıl işlediği, toplam 8 milletvekili çıkaracağı belirlenmiş bir seçim bölgesi örneğinde sırayla 103.000, 73.000, 47.000, ve 31.000 oy almış 4 parti için iki farklı açıklama türü ile gösteriliyor.

  dhondt_generic

  kaynak:http://www.birgun.net/haber-detay/secim-sistemi-nasil-isliyor-vekil-sayilari-nasil-hesaplaniyor-93839.html

  Haber: /

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  YORUM YAZ