Sakarya’dan konut alırken dikkat etmeniz gerekenler

Sakarya ili geniş yüz ölçümü, jeopolitik konumu, gelişen çehresiyle inşaat sektöründe de önde giden illerden bir tanesidir. Satılık daire denilince, biz alamayız...

Sakarya’dan konut alırken dikkat etmeniz gerekenler

  Sakarya ili geniş yüz ölçümü, jeopolitik konumu, gelişen çehresiyle inşaat sektöründe de önde giden illerden bir tanesidir. Satılık daire denilince, biz alamayız homurtuları eşliğinde, aslında satılık daire bulabilmek gayet zor. Daire çok da isteklerimizi karşılayacak bir mekan bulmak biraz zor. Herkesin istekleri birbirinden farklı olacağı için, size herkese hitap eden bir kaç ipucundan bahsetmek isterim.

  Sakarya satılık daire açısından kentsel dönüşümün getirdiği fırsatlarla beraber, yeni yapıları ile müşterilerini karşılıyor. Peki neye dikkat etmemiz lazım? En öncelikle dairenin tapudaki kaydına bakın ve binanın yasal bir mesken olduğunu kanısına varın. Daha sonra talibi olduğunun meskenin sahiplerine göz atın. Sizinle ilgilenen kişi daire sahibi mi ya da birinci dereceden yetkilendirilmiş biri mi dikkat edin. Talip olduğunuz yapı müşterek bir tapuya sahip olabilir veya ipotek altında da olabilir. Tüm bunlar en başında dikkat etmeniz gereken hususlar. Çünkü genelde çözümü yok gibi bir şey.

  sakarya-kiralikBunlar haricinde talip olduğunuz yapının imar durumunu araştırın. Meskenin geçmişten beri gelen bir vergi borcu var mı sorun. Sakarya satılık daire açısından gerçekten çok zengin bir memleket. Ancak bu saydıklarımız ve daha da sayacağımız kriterler herkesin ortak nişanesi olmalıdır. Bu kriterleri aştıktan sonra falanca 2+1 ister, filanca havuzlu ister, bazısı site sever, bazısı müstakilden vazgeçemez. Bunlar size ve bütçenize kalmış şeyler. Şu var ki bir konut alırsınız çok geçmez bahçesinden tren yolu geçer. Ya da yapının yıkılması yasaktır. Ya da altından fay hattı geçiyordur.

  Dikkat etmeniz adına size kabataslak fikir vermesini umduğum bir yazı kaleme aldım. Son olarak şirketlere dikkat edin. Eğer yapınız bir şirkete aitse, geçmiş referanslarına bakın. Hatta oralarda oturanlara danışın. Çünkü önce ev yapılır ancak, yolu yoktur da yapılacak denir. Beklersiniz de bir türlü o yol yapılmaz. Başa sararsak Sakarya potansiyel olarak gözde illerden bir tanesidir. Halkı sakindir, hatta yetmiş iki milletin bir arada yaşadığı örnek bir şehirdir. Satılık daire imkanı çoktur. Yapmanız gereken acele karar vermemek. Hepsi bu kadar.

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?