Ruslar Türkiye’yi Deneme Tahtası Yaptı

Ruslar Türkiye’yi Deneme Tahtası Yaptı , Mersin Akkuyu nükleer santrali hakkında ünlü Rus Nükleer Mühendisi Ozharovskiy yaptığı açıklamada MERSİN AKKUYU’ya yapılacak olan nükleer...

Ruslar Türkiye’yi Deneme Tahtası Yaptı

  Ruslar Türkiye’yi Deneme Tahtası Yaptı , santrali hakkında ünlü Rus Nükleer Mühendisi Ozharovskiy yaptığı açıklamada MERSİN AKKUYU’ya yapılacak olan nükleer reaktörünün daha önce dünya’da örneği olmadığını ilk olarak Türkiye’de deneneceğini söyledi.Yaptığı açılma ise çok vahim derecede korkutucu:

  Özellikle Türkiye’de olabilecek bir nükleer kazası sonucu tüm Türkiye ve komşu ülkeride etklileyip yıllarca insanların, sakat kalması kansere yakalanması, toprağın verimsiz hale gelmesi, erken ölümler ve radyasyonlu bölgelerin terk edilmesi gündeme gelecek.

  Malatya‘yı da incelemeye alınca malatya da olası bir nükleer faciadan payını alacaktır

  ?

  Birgün Gazetesine yaptığı açıklama:

  Türkiye’ye yapılacak olan VVER-1200 tipi reaktörlü NGS-2006 projesinin ne olduğunu anlatmakla başlamak istiyorum. Bugüne kadar bu türde tek bir reaktör dahi inşa edilmedi. Yani sözkonusu proje yüzde 100 deneysel bir tasarım olacak. Rusya’da bu türden dört tane reaktör şu anda yapım aşamasında. Bu reaktörlerin iki üç yıllık gecikmeyle ancak önümüzdeki sene tamamlanmaları bekleniyor.”

   HAYATİ FARKLAR VAR

  “Türkiye’nin bu tip reaktörler için bir deneme tahtası olmayı neden kabul ettiği konusunda hiçbir fikrim yok. Bugüne kadar kurulan VVER-1000 tipi reaktör prototipinden ders alarak, henüz yapılmamış olan VVER-1200’ü kusursuz tasarlaması da mümkün değil. İki tip reaktör arasında olası faciaların önünü açacak çok sayıda fark var. Gücü yüzde 20 daha fazla, çekirdek ebatları farklı, yakıt çubukları ve yakıt montajları farklı, soğutma pompaları farklı. Bütün bu donanım hiçbir zaman uygulanmadı.”

   REKLAMLARA İNANIYORLAR

  “İşin sadece güvenlik kısmı değil ekonomik karakter de kağıt üzerinde. Bunların doğruluğuna ilişkin hiçbir pratik bilgi yok. Öyle görünüyor ki pek çok insan Rosatom’un deneyime dayalı olmayan reklamlarına inanıyor.”

   GÜVENLİ NÜKLEER YOK!

   “Bilin ki herhangi bir çeşit Nükleer Enerji Santralı’nın yüzde 100 güvenlik garantisi, Nükleer ve radyoaktif atık sorununa ve kötü ekonomik performansa çözümü yok. Rosatom’un Türkiye’ye santral yapmasına izin vermek ne akıllıca ne de sorumluluk sahibi bir karar. Sadece şimdi değil gelecekte de çok fazla sorun ortaya çıkacak, nükleer atık sorunu gibi…”

  Haber: /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?