DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya 25°C
Parçalı Bulutlu

Muharrem Ayı ve Kerbela

Muharrem Ayı ve Kerbela
REKLAM ALANI
30.11.2014
A+
A-

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından 2014 Kültürel Etkinlikler Kuşağı kapsamında “ ve ” konulu panel düzenlendi. Geleneksel olarak düzenlenen ve önceki yıllar “Ehl-i Beyt Sevgisi” adıyla gerçekleştirilen panelin bu yıl 11’ncisi düzenlenmiş oldu.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele Büyükşehir Belediye Başkanı , İl Müftüsü Ümit Çimen, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu ve daire başkanları ile vakıf, oda, dernek başkanları ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

ikramıyla başlayan panel programının açış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Muharrem ayı deyince aklımıza mutlaka Kerbela’nın geldiğini belirterek, “Dolayısıyla bütün inananlara, bütün İslam coğrafyasına baktığımız zaman gerçekten Kerbela, bir kara lekesi ve bu da hepimizin gönlünü yaralayan, yüreğini yaralayan bir olay” dedi.

“Hz. Hasan’ı, Hz. Hüseyin’i iyi anlamak zorundayız” diyen Başkanı Çakır, konuşmasında şunlara yer verdi:
“Tabiî ki Muharrem aylarında Kerbela’yı anarken mutlaka üzüleceğiz, o zulmü yapanları kınayacağız ve yezidlerin bugün de türememesi için ibret ve ders çıkarmak zorundayız. İslam coğrafyasında son dönemde yaşanan olaylar yaşanıyorsa aslında biz yeteri kadar anlamamışız Kerbela’daki hadiseyi demektir. Kerbela’ya benzeyen olayların hala İslam coğrafyasında yaşanıyor olması günümüzde hepimizi bir kez daha üzüyor.Ehl-i Beyt hepimizin ortak paydası. İnanan insanlardan, Kerbela’da Hz. Hüseyin ve 72 şühedasının yaşadığı olaya üzülmeyenini görmedim. Hepimiz kınıyoruz. Kerbela’yı anarken mutlaka Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i çok iyi anlamamız lazım. Onların yaşantılarını kendi yaşantımıza örnek alabiliyorsak bizlere ne mutlu.”

Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan da yaptığı konuşmada, “Böyle mübarek bir günde tekrar bize bir araya gelme şansı veren, bize büyük bir ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır Beyefendiye teşekkür ediyorum. Son dönemlerde hani malumunuz açılımlar moda oldu. Bu açılımlardan bir tanesi de Alevi Açılımıydı ve Alevi Çalıştaylarıydı. Ben de katılmıştım bu çalıştaylardan bir tanesine ama şunu bir Malatyalı olarak, Sayın Ahmet Çakır Başkanımın hemşerisi olarak gururla ve iftiharla söyleyeyim ki biz açılımı önce yaptık. İşte örneği de burada” ifadelerini kullandı.

İl Müftüsü Ümit Çimen, Muharrem ayı içerisinde çok büyük etkinlikler yaptıklarını kaydederek “Hakikaten bizim tarihimizde ve insanlık tarihinde önemli hadiselerin vuku bulduğu bir ay. Allah’ın ayı ve Allah Resulü’nün kıymet verdiği bir ay. Ve bununla birlikte hiç şüphesiz hepimizin bildiği gibi bu güzelliklerin üzerine adeta bir karabulut gibi çöken bir Kerbela hadisesi vardır. Kerbela, Peygamberimizin çiçeğinin solduğu bir hadisedir. Hepimizin ortak acısının vuku bulduğu bir aydır. Kerbela’da bu acıyı yaşatanlar hiçbirimizin temsilcisi değildir. Kerbela’da o acıyı yaşayanlar hepimizin temsilcisi. Allah, bu gönül birlikteliğini kıyamete kadar eksik etmesin” diye konuştu.Kerbela, Peygamberimizin çiçeğinin solduğu bir hadisedir

Hz. Hüseyin’in çağları aşan kıyam hareketi, bütün dünyayı etkilemiştir
Açış konuşmalarını ardından panele geçildi. “Muharrem Ayı ve Kerbela” konulu paneli yöneten İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Altunkaya, “Hz. Hüseyin’i anlamak; Hz. Hüseyin’in uğruna şehit edildiği değerleri anlamakla mümkündür” dedi. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Altunkaya’nın çeşitli şiirler de okuduğu panelde Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık “İslam Düşüncesinde İtaat ve Kıyam Kültürü” konusunu anlattı.

“İçinde bulunduğumuz Muharrem ayı, Hz. Hüseyin’in çağları aşan kıyam hareketi; aslında sadece bir kesimi değil bütün dünyayı etkileyen, etkisi altına alan en önemli kıyam hareketlerinden birisidir” diyen Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık “Ancak bunu iyi anlayabilmek için İslam düşüncesinde itaat kültürünü ve yine İslam düşüncesinde hangi hususlarda itaat edilmelidir, hangi hususlarda kıyam edilmeli olduğunu bilmekte fayda olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Şehitler Serdarı Erenler Serveri: İmam Hüseyin” konusunu anlatan Hitit Üniversitesi Hacı Bektaş Veli Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Osman Eğri de “Hak Meydanında, Hak Divanında malını veren canını veren Hüseyin olmak kolay değil. Hüseyin olmak, yani dinin serveri olmak, şehitlerin serdarı olmak kolay değil. Ve bu anlam, bu mana; o günden bu güne bizim geleneğimizde, tasavvuf anlayışımızda bugüne kadar taşınmış ve hala daha meydanda Pir Mürşit huzurunda bir ikrar, bir biat olarak uygulanır” diye konuştu.

Panel programının sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, panelistlere kayısı hediye etti.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.