Malatyalı Ermenilerin Gözüyle

Malatya’da Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Tarafından Düzenlenen “Malatyalı Ermenilerin Gözüyle Malatya” Adlı Konferans Düzenlendi. Kent Konseyi Salonu’nda Gerçekleşen Konferansa,...

Malatyalı Ermenilerin Gözüyle

  Malatya’da Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Tarafından Düzenlenen “Malatyalı Ermenilerin Gözüyle Malatya” Adlı Konferans Düzenlendi.

  Kent Konseyi Salonu’nda Gerçekleşen Konferansa, Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Belediye Başkanı , Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü , Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya il Başkanı , İl Genel meclisi eski başkanı Naci Şavata, Bazı Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ve Kent Konseyi Üyeleri Katıldı.

  Barış ve Kardeşlik Tohumları Ekmemiz Gerekir:
  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık Konuşmasında; “Yeni bir Türkiye’yi inşa ederken, nı hatırlamadan es geçmek mümkün değildir. Dedi.

  Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemiş olduğu gibi, torunlarına bizler bir kez daha rahmet diliyoruz. Malatyalı olan ’e bir kez daha rahmet diliyoruz. Hepimiz birbirimize empati yapmak durumundayız. İfadelerini Kullandı.

  Müslümanlar ve gayri Müslimler, etnik kökeni ne olursa olsun tüm insanlar, insanlık adına hepimizin barış, kardeşlik tohumları ekmemiz gerekir. Bir ve beraber Türkiye olduk. Birlikte mücadele ettik. Diyen Çalık.

  Yeni Türkiye’yi inşa ederek, empati kurarak, dündeki acıları ortak kılarak, acılarımızı yarıştırmadan, birbirimizi anlayarak hep beraber güzel günlerde birlikte olmayı ümit ediyorum. Farklılıklarımız zenginliğimizdir” Şeklinde Konuştu.

  Giderek Ermeni Nüfusu Malatya’da Azalmıştır:
  Derneği’nin Kurucu Başkanı Konuşmasında; “Türkiye’de Ermeni nüfusu yüzde 9 iken, on binde 9’ü düşmüştür” diyen Hosrof Köletavitoğlu, “1900 yılında Malatya’nın nüfusu 35 bin iken, bin 800 Ermeni varmış, 1914 yılında 80 bin civarında olan nüfusun, büyük çoğunluğu Ermeni olan 9 bin gayri Müslim varmış. 1960’da ise 2 bin Ermeni varmış. Giderek Ermeni nüfusu Malatya’da azalmıştır” İfadelerini Kullandı.

  Acılardan Ders Çıkarıp Birlikte Huzurlu Yaşamanın Yollarına Bakmalıyız:
  Malatya’da, şu anda Çınarlı Cami olan Meryem Ana Kilisesi, Çavuşoğlu Taş Horon Kilisesi ve Venk Kilisesi bulunduğunu belirten Hosrof Köletavitoğlu, Malatya’da bir tane dahi Kilise’nin açık olmamasını eleştirdi. “Acılardan ders çıkarıp birlikte huzurlu yaşamanın yollarına bakmalıyız” diyen Hosrof Köletavitoğlu, Osmanlı döneminden beri Ermenilerin rütbeli yerlerde olduğunu, Malatya doğumlu olan Süleyman Paşa’nın dahi Ermeni olduğunu Belirtti.

  Haber: / / / / / / / / / / / /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?