Malatya’da Kayısı Zarar Tespiti Çalışmaları

Malatya’da geçtiğimiz günlerde gerçekleşen don olayı sebebiyle kayısılarda yaşanan kısmi zararın tespitine başlandı. Geçen yıl yaşanan don olayı yüzünden yaşanan ağır hasarın...

Malatya’da Kayısı Zarar Tespiti Çalışmaları

  ’da geçtiğimiz günlerde gerçekleşen don olayı sebebiyle kayısılarda yaşanan kısmi zararın tespitine başlandı. Geçen yıl yaşanan don olayı yüzünden yaşanan ağır hasarın bu senede yaşanmasından korkan üretici hasarın tespit çalışmalarının bitmesini tedirginlikle beklemekte. Yaşanan hasarın Battalgazi, Akçadağ ve Yazıhan‘da yüzde 50’lerde olduğu belirtilirken kesin bilgi olmadığı da söylenmiştir.

  Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz’ın bazı bahçelerdeki hasarın yüzde 50-60’larda olduğu haberlerine karşı bu rakamların gerçek olmayabileceğini, kayısının çiçeklenme döneminde soğuğa daha dayanıklı olduğunu söyleyerek kesin verilerin beklenmesi gerektiğini belirtti. Don olayı ile ilgili verilerin 10-15 gün içerisinde netleşeceği belirtildi.

  Malatya halkının temel geç,m kaynağı olan ‘ya özellikle siyasilerinde destek vermesi gerektiğini düşünüyoruz,geçen yıl kayısı da ki don olayından dolayı çoğu çiftci hacizlik olmuştur.

  Haber: / / / / / / /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?