Malatya’da İki Askeri Uçak F-16 Düştü

Malatya 7. Ana Jet Üssün’den Havalanan İki Adet RF-F4 Savaş Uçağının Havada Çarpışması Sonucu Akçadağ İlçesi Ekinciler (köyü) Mahallesi Yakınlarında Düştüğü Öğrenildi....

Malatya’da İki Askeri Uçak F-16 Düştü

  7. Ana Jet Üssün’den Havalanan İki Adet RF-F4 Savaş Uçağının Havada Çarpışması Sonucu Akçadağ İlçesi Ekinciler (köyü) Mahallesi Yakınlarında Düştüğü Öğrenildi.

  Edinilen Bilgilere Göre; Eğitim Uçuşu İçin Malatya 7. Ana Jet Üssün’den Havalanan 173. Filoya Ait Oldukları Öğrenilen İki Adet Fantom (RF-F4) Keşif Uçağının Bir Süre Sonra Havada Çarpışması Sonucu Radar’dan Kaybolduğu, Uçakların Akçadağ İlçesi Ekinciler (köyü) Mahallesi Civarında’ki Dağlık Alana Düştüğü Belirtildi.

  Olay; Saat 19.00 Sularında Eğitim Uçuşu İçin Havalanan İki Keşif Uçağının Çarpışması Sonucu Radar’dan Kaybolduğu ve Bu Sırada Ekinciler (köyü) Mahallesi Sakinlerinin İki Büyük Patlama Sesi Duyduğu İfade Edildi. Radar’dan Kaybolan İki Adet Fantom (RF-F4) Keşif Uçağının Bu Bölgeye Yakın Bir Yere Düştüğü Tespit Edilmesiyle Arama Kurtarma Çalışmaları’da Ekinciler Mahallesi Civarında Başlatıldı.

  Arama Kurtarma Faaliyetleri:
  7. Ana Jet Üssü ile Kara Havacılık Alayın’dan Kurtarma Ekipleri Bölgeye Sevk Edildi. Malatya Devlet Hastanesi’ne Ait Ambulanslar, Büyükşehir Belediyesine Ait İtfaiye Ekipleri ile Malatya, Elazığ ve Diyarbakır’dan AFAD Ekipleri’de Bölgeye Sevk Edilerek Arama Kurtarma Faaliyetlerine Katıldığı Açıklandı. Havanın Sisli ve Bölgenin Karla Kaplı Olması Arama Kurtarma Faaliyetlerini Zorlaştırdığı Belirtildi.

  Yapılan Son Açıklamalarda:
  173. Şafak Filoya Ait RF-F4 Keşif Uçaklarının Enkazına Ulaşıldığı ve Çalışmalara Devam Edildiği Belirtildi.

  4 Pilot Şehit Oldu:
  Meydana Gelen Kaza Sonrası 4 Kahraman Pilotun Şehit Olduğu Belirtildi.

  Şehitlerimizin Kimlikleri:
  Kurmay Binbaşı Salih Sezer
  Üsteğmen Onur Özkaya
  Üsteğmen Yasin Atalay
  Üsteğmen Özgür Özbahçeci

  GenelKurmay’dan İlk Açıklama Geldi:
  Bu akşam 18.07’de Malatya’da konuşlu 7’inci Ana Jet Üssünden planlı gece uçuş eğitimi için kalkan iki adet RF-4E Keşif Uçağı ile saat 19.05’te radar irtibatı kesilmiş ve derhal arama faaliyetlerine başlanmıştır.

  Saat 20.45’te iki uçağımızın da enkazına ulaşılmış ve maalesef dört kahraman pilotumuz şehit olmuşlardır.

  Bu elim kaza neticesinde şahadet mertebesine erişen kahraman pilot arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet kederli aile fertlerine, Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz.

  Haber: / / / / / / / / / / / / /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI
  1. kelimetullah dedi ki:

   Allah Rahmet Eylesin . Ailelerine Sabır versin

  2. f16 dedi ki:

   allah rahmet eylesin