Libya’da Uluslararası Sularda Türk Gemisine Saldırı Oldu

Libya‘nın Tobruk limanına gitmekte olan Türk şirketi Tuna Holdinge ait yük gemisi Tobruk!un 13 mil açıklarında Tobruk ordusu tarafından hem havadan hemde...

Libya’da Uluslararası Sularda Türk Gemisine Saldırı Oldu

  ‘nın limanına gitmekte olan Türk şirketi Tuna Holdinge ait yük gemisi Tobruk!un 13 mil açıklarında Tobruk ordusu tarafından hem havadan hemde karadan ateş açılarak bombalandı.

  Tobruk hükumeti ordusunun sözcüsü Türk gemisi Tuna-1 ‘i Derna kentine yaklaşmaması konusunda uyardıklarını belirttikten sonra İspanyadan alçıpan yüklü kuru yük gemisini karadan ateş altına aldığı öğrenildi. Saldırılara karşı yük gemisi uzaklaşmaya çalıştığında saldırılar havadan devam etti. Havadan yapılan iki ayrı saldırı sonrasında Türk vatandaşı olan geminin üçüncü kaptanı hayatını kaybetti. Gemide bulunan mürettebatının bir kısmı da yaralandı. Ayrıca gemide maddi hasarın olduğu da söylenen bilgiler arasında.

  Dışişleri bakanlığının yaptığı açıklamada Libya deniz ve hava limanlarını bombalayarak, Libya siyasi diyalog sürecinde bulunan heyete saldırarak ,sivil gemilere saldırarak hukuk ihlalinde bulunan suçlular olduğunu söyleyerek Tobruk hükumetini işaret etti. Açıklamada suçluların BM şartı ve kararları çerçevesinde sorumlu tutulmaları gerektiği de belirtildi.

  Tobruk hükumetine bağlı ordunun sözcüsü Muhammed Hejazi Reuters’a yaptığı açıklamaya göre geminin Derna’ya 10 mil uzaklıktayken uyarıldığı ve geminin uyarılara cevap vermemesi zerine ateş açıldığını söyledi. Hejazi gemide 1 mürettebatın hayatını kaybettiğini, bir mürettebatında yaralandığını belirtirken askeri bir kaynağa göre geminin alev aldığı ve geminin Derna limanına çekildiği söyleniyor.

  Haber: / / /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?