Kurumsallaşmada İşinize Yarayabilecek 3 Web Aracı

Kurumsallaşmada İşinize Yarayabilecek 3 Web AracıHaber içeriği1 Kurumsallaşmada İşinize Yarayabilecek 3 Web Aracı1.0.1 Tam ve sağlam bir şirket imajı yaratmak ve markalaşma...

Kurumsallaşmada İşinize Yarayabilecek 3 Web Aracı

  Kurumsallaşmada İşinize Yarayabilecek 3 Web Aracıgospaces

  Haber içeriği

  Tam ve sağlam bir şirket imajı yaratmak ve markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlemek isteyenler için logo, kartvizit ya da broşür gibi basılı materyaller olmazsa olmazlardandır. Logo tasarımının maliyeti değişiklik gösteren bir masraf kalemidir. Yakın bir zamanda medyada geniş biçimde yer bulan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi logosunun tasarımı için yüzbinlerle liranın harcanması gerekmişti. Ortaya çıkan ürün yüksek kalitede olsa da, maliyetin yüksekliğini dikkatleri çeken unsur oldu. Ancak artık çeşitli logo tasarım yazılımları, online araçlar ve türlü programlarlar ile ücretsiz biçimde de logo tasarlamak mümkün.

  Öncelikle sizlere GoSpaces Logo Yapma ve Tasarım Programı’nı tanıtacağız. .com, temel olarak bir işletmenin ihtiyaç duyduğu tüm araçları sunmayı amaç edinmiş bir firmadır. Bu internet sitesindeki çeşitli araçlardan faydalanarak işletmeler için çeşitli çözümler üretmek mümkündür. İncelememize Logo Yapma ve Tasarım Programı’ndan başlayacağız. Karşınıza gelen ekranın sol kısmındaki değişkenkler oluşturacağımız simge ile ilgili değişiklik şansımız olan kısımları temsil etmektedir. İlk bölüm “logodaki isim” kısmıdır.

  Başlangıçta o an kullanımdaki yazı font’unun ismi yazılı biçimde karşımıza çıkan bu alana işletmenizin adını yazmanız ve logodaki konumlanmasını gerçek zamanlı olarak değerlendirebilmeniz mümkün. Örneğimizde adım adım ilerleyerek hayali bir şirket için logo tasarımı gerçekleştirceğiz. Şirketimizin ismi “Yıldız Danışmanlık” olsun. Birkaç denemeden sonra büyük harflerle YILDIZ yazımının logo bütünlüğüne uyumlu olduğu sonucuna varıyoruz ve sıra hangi yazı tipini kullanacağımızı belirlemeye gelmiş durumda. Wikipedia’daki yazı tipleri listesi incelenerek tüm kullanışlı yazı tiplerine erişilebileceğini hatırlatarak, site yönetiminin hazır olarak sunduğu font’ların da bu listede yer alan en gözde yazı tiplerinden oluştuğunu belirtelim. Örneğimiz için Palatino fontu seçiyoruz. Danışmanlık hizmeti veren bir işletme için uygun ciddiyette olduğu anlaşılabilecek bir yazı tipi.

  YILDIZ1

  Sonraki aşamada kullanılan simgeyi belirlememiz gerekli. Çeşitli alternatifleri değerlendirdikten sonra yıldız sembolünün şirketin ismiyle yakaladığı uyumdan dolayı uygun bir aday olduğunu söylemek yanlış olmaz herhalde. Yıldız Danışmanlık’ın logo tasarımında son aşamaya doğru yaklaşıyoruz. Sıradaki aşama: çerçeve seçimi. Sunumda olan çerçeveler arasından kurumsal bir imaj çizmemize faydası olacak olan ve de simge ile uyumu yüksek olan alternatifleri değerlendirdikten sonra örnek projemiz olan logoya son halini veriyoruz. Ürettiğimiz PNG formatındaki bu resim dosyasını mavi “Yaptığınız Logoyu İndirin” butonuna tıklayarak kaydettik. Bir kartvizit için oldukça işe yarar bir faktörü ücretsiz olarak elde etmiş oldunuz. İsminiz, işletmenizi temsil eden bir logo ve bir de internet siteniz var. Peki son zamanların yükselen trendi QR kodları hakkında ne biliyorsunuz? Kartivizitinizde bir QR kod barındırmanız işinize yarar mı? Elbette. QR Kodu Oluşturucu’dan hızlı bir biçimde edinebileceğiniz QR kodu sayesinde websitenize akıllı telefon kullanan herkes basit bir tarama işlemiyle artık erişim sağlayabilir durumda!

  qroku

  Uygun bir logo ve QR kodu gibi sıradışı özellikler barındıran bir kartvizitin size kazandıracağı ilk şey rakiplerinizden daha etkin bir pazarlama aracına sahip olmanızdır. Sıradan, sadece işletme ve şahıs ismi ile iletişim bilgilerinden oluşan bir tasarımdansa QR kod ile akıllı telefonlarla entegrasyon adına bir adım öne geçmiş olursunuz. Bunun dışında QR kod kullanımı görsel olarak da dikkat çekici bir unsur olduğundan cüzdanında kartınızı bulunduran bir kişi daha sonraki zaman diliminde diğer kartvizitler arasından sıyrılmasına imkan verecektir.
  Kartvizit oluşturmayı tamamladıktan sonra ise kurumsal kit’inizi oluşturmanızda geriye kalan aşama letterhead, broşür ve afiş gibi çalışmalar olacaktır. Piyasada yer alan ve bu ürünleri oluşturmaya yarayan en bilinen ve kapsamlı yazılım Adobe firmasının Illustrator ve Photoshop ürünleridir. Ancak bu yazılımların kullanılması için kullanıcı arayüzüne hakim olmak ve belirli bir deneyim gerekmektedir. Diğer yandan bu programların lisans ücretleri yüzlerce lirayla ifade edilmektedir. Bu açıdan freelance sitelerinden profili olumlu geribildirim ile kanıtlanmış freelancer’ları “uzaktan” işe almanız uygun maliyetle gerekli deneyimi elde etmeniz anlamına gelecektir. Eğer sade bir tasarım peşindeyseniz ve işletmeniz de henüz yolun başındaysa Canva isimli web sitesi de oldukça kullanışlı bir çözüm oluşturabilir. Bu web sitesinde “sürükle bırak”  yöntemiyle oldukça başarılı çalışmaları kısa sürede üretebilirsiniz. Burada vurgulanması gereken nokta Canva’daki hazır temaların grafik tasarım konusunda bilgili insanların elinden çıkması ve profesyonelce hazırlanmış olmalıdır. Daha önce deneyiminiz olmadıysa hazır olarak gelen temalarda yaptığınız değişikliklerin büyük olmaması gerektiğini belirtiyoruz.

  Yukarıda belirttiğimiz kaynakları kullanarak artık siz de işletmenize özel bir başlangıç setini maliyetsiz bir biçimde üretebilirsiniz. Yazımızda size sunduğumuz araçların hepsi ücretsiz olup sınırsız sayıda ürün alabilmenize izin vermektedir. Bu da demek oluyor ki farklı logolar, kartvizitler, broşür ve afişler oluşturarak değişik kombinasyonlar elde edebilirsiniz. Bu uygulama şu açıdan faydalı olacaktır: önceden hazırlanmış çalışmalar ile, görsel alanlarda çalışma geçmişi olan tanıdıklarınızın tavsiyesinden yararlanma konusunda hem size hem de bu insanlara önemli ölçüde zaman kazandırılmış oluyor. Diğer yandan ise elinizde bulunan, ücretsiz biçimde oluşturduğunuz, setten tam olarak memnun olmasanız bile istediklerinizi ve beklentilerinizi anlatabilmek adına hayalinizdeki çalışmayı somutlaştırmış oluyorsunuz. Böyle bir materyalin varlığı ise profesyonel çalışan kişilerle de hızlı ve efektif bir bilgi paylaşımı içinde olmanız anlamında.

  Sonuç olarak; GoSpaces, Web Fonts ve de Canva sitelerinden faydalanarak hızlı ve masrafsız bir biçimde kurumsallaşma adında önemli bir adım atabilirsiniz.

  Haber: /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?