Kişisel internet güvenliğini tehlike altında WPA2

Evlerimizde kullandığımız modem üzerinden kırılması çok zor şifreler belirlememize yarayan WPA (Wi-Fi Protected Access; Kablosuz Korumalı Erişim) bir grup hackerın şifreleme sisteminde...

Kişisel internet güvenliğini tehlike altında WPA2

  crack-wpa2Evlerimizde kullandığımız modem üzerinden kırılması çok zor şifreler belirlememize yarayan (Wi-Fi Protected Access; Kablosuz Korumalı Erişim) bir grup hackerın sisteminde önemli bir açık buldu.Bulunan açık güvenli bağlantıyı siz fark etmeden sahte bir modem oluşturarak tüm bilgilerinizi toplamakta.Kullanıcıların bu yapılan işlemi anlaması ise bir hayli zor gözükmekte.

  Her yeni bir gün yeni bir açık diyerek yine haftaya yeni tespit edilen WPA2’nin açığıyla başlıyoruz. 13 yıldır hayatımızda olan WPA2 yer yer saldırılara uğruyor. Daha önceden WPS pin vb. saldırılarla yüzleşen WPA2’nin karşısına bu sefer daha güçlü bir saldırı çıktı. Krack adı verilen bu saldırının hedefinde bu sefer modemlerinizden çok sizler varsınız.

  Peki nedir bu Krack?

  Krack (Key Reinstallation Attacks) adlı bu saldırı internet korsanlarının sizin HTTPS bağlantınızı HTTP’ye dönüştürüp ağınızı izlemesine dayalı bir saldırıdır. Bu saldırı sayesinde sizin yaptığınız her hareketi,girdiğiniz her kullanıcı adı, şifre ve internet sitesini ağınıza saldıran internet korsanının görmesini sağlar. Bu güvenlik zafiyetinin ne derece tehlikeli olduğunu anlamanız için güvenlik platformunu ziyaret ediniz. https://www.krackattacks.com/

  Bu saldırıdan nasıl korunuruz?

  Henüz yeni çıkmış olan bu saldırıdan korunmak için henüz geçerli bir güncelleme gelmemiş olması kullanıcıları kendi önlemlerini almaya itiyor. Kullanıcıların VPN kullanmak dışında pek çaresi yokmuş gibi gözüküyor. İnternet sağlayıcılarının teknik servisleri bu hafta fazla mesai yapacakmış gibi gözüküyor.

  Haber: /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?