Kış Lastiği Uygulaması Hangi İllerde Zorunlu 2016

Kış Lastiği Uygulaması Hangi İllerde Zorunlu 2016

 Kış Lastiği Zorunluluğu Olan İller 2016 nasıl ve neden böyle?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012’de yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira ceza uygulanacak.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü, kış mevsimi nedeniyle karayollarında araç kayması sonucu yaşanan trafik kazalarını en aza indirmek için özel bir denetim programı başlattı. Genel Müdürlük tarafından merkezden takip edilen denetimler, 16-20 Aralık tarihleri arasında 54 ilde yapılacak. Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri il merkezinde en az iki noktada, ilçe merkezlerinde ise en az bir noktada günde 2 saat süre ile Kış Lastiği Denetimi yapacak.

 

EN GÜNCEL KIŞ LASTİĞİ HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

İŞTE CEZASI

 

Yapılacak denetimlerde mevzuat hükümlerine aykırı olarak lastik kullandığı tespit edilenlere, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 30/1-a maddesine göre 77 lira İdari Para Cezası kesilecek. İkinci kez yakalanan araçlar ise trafikten men edilecek.

 

20 ARALIK’TAN SONRA DENETİM YOK MU?

 

Emniyet bürokratları, bunun özel bir denetim programı olduğuna dikkat çekerken, 20 Aralık’tan sonra denetim yapılmayacağı anlamına gelmediğini vurguladılar. Sadece 16-20 Aralık tarihleri arasında yoğun kar yağışı düşünülerek, özel bir denetim programı yapıldığını, yoksa hem 54 il dışında kalanlarda hem de 20 Aralık’tan sonra rutin denetimlerin devam edeceği bilgisini verdiler.

 

5 günlük denetim programında şu hususlara dikkat edilecek:

 

1. Kış lastiği; üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 °C’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği olarak değerlendirilecektir.

 

ONLARA TAKOZ, ZİNCİR, ÇEKME HALATI DA ZORUNLU

 

2. Özellikle kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlarda başta kış lastiği olmak üzere, kar lastiği, lastik diş derinlikleri, hava basıncı ile patinaj zinciri, çekme halatı, takoz gibi avadanlıkların araçların teknik yapısına uygun olarak bulundurulması ve kullanılır durumda olması kış mevsimi süresince aranacaktır.

 

3. Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması gerekmektedir.

 

4. Kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastikleri ile yarı römork ve römorkları çeken çekicilerdeki tahrikli dingiller üzerindeki lastiklerin (çeker lastikleri) kış lastiği olması zorunludur.

 

5. Kamyon, çekici, tanker, otobüs türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti; minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ise (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kartanesi (snowflake) işareti aranacaktır.

 

DEĞİŞEN LASTİK DE KIŞ LASTİĞİ OLACAK

 

6. Seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunludur.

 

7. Yapılan denetimlerde aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde (M+S) işaretinin okunamaması halinde sırt deseninin kış lastiğine uygunluğu kontrol edilecektir.

 

8. Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.

 

EDİRNE’DE UYGULANDI

 

Edirne Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri de genelgenin ardından D-100 karayolunda kış lastiği uygulaması yaptı.

 

Şehir merkezinden çıkan şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar ve otomobilleri durdurarak lastiklerini kontrol eden polis ekipleri, kurallara uygun lastik kullanmayan sürücülere 77 lira ceza kesti.

 

Edirne Emniyet Müdürü Yardımcısı Metin Bahadır, kış lastiği takma zorunluluğunun sadece kamyonet ve yük taşımada kullanılan araçlara değil, otomobillere de zorunlu olduğunu söyledi.

 

Uygulama kapsamında trafikte seyreden tüm araçların kış lastiği takıp takmadıklarını kontrol ettiklerini belirten Bahadır, şöyle konuştu:

 

“Artık tüm araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Bu amaçla biz de ilimizde uygulamalara başladık. Sürücüler kış lastiği takmadıkları zaman yollarda kalıyor. Kış lastiği takan sürücülerin de yola devam etmesine engel oluyorlar. Ayrıca buzlu ve karlı yollarda kış lastiği kaza yapma riskini azaltıyor.”

 

Bahadır, kış lastiği takmayan sürücülere 77 TL ceza yazdıklarını kaydetti.

 

İşte kış lastiği takılmaması durumunda ceza uygulanacak iller

 

AFYONKARAHİSAR

 

AĞRI

 

AMASYA

 

ANKARA

 

ARTVİN

 

BİLECİK

 

BİTLİS

 

BOLU

 

BURDUR

 

BURSA

 

ÇANKIRI

 

ÇORUM

 

DENİZLİ

 

EDİRNE

 

ELAZIĞ

 

ERZİNCAN

 

ERZURUM

 

ESKİŞEHİR

 

GÜMÜŞHANE

 

HAKKARİ

 

ISPARTA

 

İSTANBUL

 

KARS

 

KASTAMONU

 

KAYSERİ

 

KIRKLARELİ

 

KIRŞEHİR

 

KOCAELİ

 

KONYA

 

KÜTAHYA

 

MANİSA

 

MUŞ

 

NEVŞEHİR

 

NİĞDE

 

SAMSUN

 

SAKARYA

 

SİVAS

 

TEKİRDAĞ

 

TOKAT

 

TUNCELİ

 

UŞAK

 

VAN

 

YOZGAT

 

ZONGULDAK

 

AKSARAY

 

BAYBURT

 

KARAMAN

 

KIRIKKALE

 

BATMAN

 

ŞIRNAK

 

ARDAHAN

 

IĞDIR

 

KARABÜK

 

DÜZCE

Okur YORUMLARI

Bu habere ilk yorumu siz yapmak istermisiniz? İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ