Kayısı Üreticilerine Uyarı

Malatya‘da kayısı üreticileri İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından uyarıldı. Yapılan uyarıda kayısıların kurtlanmaması için şeftali güvesine dikkat edilmesi gerektiği söylendi....

Kayısı Üreticilerine Uyarı

  Malatya‘da üreticileri İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından uyarıldı. Yapılan uyarıda kayısıların kurtlanmaması için şeftali güvesine dikkat edilmesi gerektiği söylendi.

  Açıklamada kayısıların olgunlaşma döneminde kurtlanma ve dökülmeye sebep olan şeftali güvesine karşı yapılacak ilaçlamaların döneminin belirlenmesi için kayısı bahçelerinin güney bölümlerine 1 buçuk 2 metre yüksekliğinde şeftali güvesi tuzakları kurulması gerektiğini belirtti. Kurulan tuzaklardaki kelebek sayısı bir haftada 20 ye ulaşırsa bu bahçeye zararlının bulaşmış olduğu tespit edilmiş olur.

  Bu zararlıya karşı “melathion” terkipli ilaç kullanılmasının gerekli olduğu belirtilen açıklamada ilacın etkililik süresine göre ilacın tekrar uygulanabileceği, önceki senelerde bu zararlı görülen  bahçelerin zaman kaybedilmeden ilaçlanması gerektiği belirtildi. Açıklamada kayısı üreticilerinin daha kapsamlı bilgi edinebilmesi ve reçete yaptırması için il ve ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine müracaat etmeleri gerektiği belirtildi.

  Haber: / / /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?