Hazırlık Okuyan Memur Ek Kademe Nasıl Alır ? Örnek Dilekçe

Anadolu , Fen ve Teknik Lise mezunu memurların orta öğrenim sürecinde aldıkları 4 yıllık eğitim için 1 kademe ilerlemesi verilmektedir.Ek kademe hakkından...

Hazırlık Okuyan Memur Ek Kademe Nasıl Alır ? Örnek Dilekçe

  Anadolu , Fen ve Teknik Lise mezunu memurların orta öğrenim sürecinde aldıkları 4 yıllık eğitim için 1 kademe ilerlemesi verilmektedir.Ek kademe hakkından yararlanmak isteyen devlet memurları çalıştıkları kuruma dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir.kidem-derece-memur

  Ek kademe 4 yıl lise okuyan memurlara neden verilmektedir?

  657 sayılı Kanunun 1897 sayılı Kanunla,36’ncı maddenin (A) fıkrasın, 6 ncı bendinin (b) alt bendinde; Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir.

  Açıkça belirtildiği üzere orta öğrenim süresi normal liselerde 3 yıl iken 4 yıl eğitim görenlere vatandaşların kayıp değil kazanç olarak bakmasını sağlamaktadır.

  Ancak buradaki püf nokta şudur orta öğrenim süresince okuyan öğrencinin sınıfını başarılı ile geçip 4 yılda okulunu bitirmiş olması aranmaktadır.(Sınıf tekrarı yapan anadolu,fen ve teknik lise mezunları bu uygulamadan yararlanamaz)

  Yapmanız gerekenler;

  -Okuğunuz liseye gidip , okul yöneticileri tarafından hazırlık okuduğunuza dair bir resmi belge almak

  -Çalıştığınız kuruma dilekçe ile başvuru yapmak.

  Kuruma Verilecek dilekçe şu şekilde olacaktır:

  XXX İl Müdürlüğüne

                                      ŞEHİR

  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 maddesinin ortak hükümler bölümünün (A) bendinin 6’ncı fıkrasının (b) bendinde “Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir.” hükmü yer almaktadır.

  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 maddesinin ortak hükümler bölümünün (A) bendinin 6 fıkranın 6 maddesinin (b) bendi uyarınca orta öğretimde okuduğum 1 yıl için bir kademe ilerlemesi uygulanması hususunda gereğini arz ederim.

  ÜNVANI :

  ADI VE SOYADI :

  SİCİL NUMARASI :

  T.C.KİMLİK NO :

  TELEFON:

                                                                                                                                                                              …/02/2016

  Ad-soyad

      İmza

  Memuriyete kademe farkım ne zaman işler?

  Ortalama olarak 60 gün içerisinde Maliye Bakanlığının yayınladığı e-bordrolarda görebilirsiniz.

  Maaşıma ne kadar etki eder?

  Maaş farkı şuan bulunduğunuz derece/kademe’ye göre değişkenlik gösterebilir.Minumum 6 TL Maximum 540 TL arasında bir rakam yansıyacaktır.

  İncelemek isteyenler için Derece / Kademe tablosu verilmiştir.

  memur-derece-kidem-tablosu

   

  Haber: /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?