Foça’ya gitmişken görmeden dönmemeniz gereken yerler

İster uzun bir tatil için, ister hafta sonu tatili için gidin, İzmir merkeze yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan Foça’da  tadına doyamayacağınız bir...

Foça’ya gitmişken görmeden dönmemeniz gereken yerler

  İster uzun bir tatil için, ister hafta sonu tatili için gidin, merkeze yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan ’da  tadına doyamayacağınız bir tatil geçirebilirsiniz. Tatil tercihleriniz arasında ’ya yer verdiğinizde muhteşem ve tertemiz denizinin keyfini çıkarabilir, koylarını gezebilir, hem dinlenebileceğiniz hem de eğlenebileceğiniz anlar yaşayabilirsiniz.

  İzmir havalimanından rahatlıkla ulaşabileceğiniz Foça’ya gidip, gezebilmeniz için tabi ki öncelikle biletinizi almanız gerek. İzmir uçak bileti alırken gidiş ve dönüş için en uygun uçak biletini, farklı hava yolu şirketlerinden satın alabilme olanağını yakalayabileceğiniz hepfly.com’u ziyaret edebilirsiniz.

  Peki, Foça’ya geldiniz, burada neler yapabilir, nasıl vakit geçirebilir, ne tür lezzetler tadabilirsiniz? Yeni Foça ve Eski Foça olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan bölgede Foça’nın eski taş evlerini, tapınaklarını, anıt mezarlarını ve çarşısını gezi listenize ekleyebilirsiniz.

  İşte Foça’ya gitmişken görmeden dönmemeniz gereken yerler

  Foça Adaları

  Foça’ya geldiyseniz burada bulunan altı ıssız adaları görmeden dönmeyin. En ünlüleri Orak Adası, İncir Adası, Kartdere Adası, Fener Adası, Hayırsız ada olan adalardan  Orak Adası’na tekne turu yapabilir ve bu gezi sırasında fok balıklarını görme şansı yakalayabiliriniz. İncir Adası, hem piknik alanı hem de plaj olarak kullanılıyor. Eski Foça’dan Yeni Foça’ya doğru sahil şeridi boyunca bulunan güzel koyları gezerken hem güneşlenebilir hem de denizin tadını çıkarabilirsiniz.

  Siren Kayalıkları

  Fok balıklarının yaşadığı yer olarak bilinen ve adı Odessa destanında da yer alan Siren kayalıkları’nı görmeden Foça’dizmir-ucak-biletian dönmeyin.  Fok balıklarının yaşadığı yer olarak bilinen Siren Kayalıkları’nı uzaktan görebilirsiniz fakat burada denize doğal güzelliklerin zarar görmesini engellemek için denize girilmiyor.

  Athena Tapınağı, Kybele Açıkhava Tapınağı, Ceneviz Kalesi, Beşkapılar Kalesi, Şeytan Hamamı

  Foça’ya gittiğinizde yeterli zamanınız varsa bu tarihi yapıları görmeden dönmeyin. M.Ö. 590-580 yılları arasında yapılmış Athena Tapınağı tarihe meraklıların görmesi gereken yerlerden biri. Bu tapınak Batı Anadolu’nun 12 iyon kenti arasında yer alan Phokaia’nın ana tanrıçası Athena’ya ithafen yapılmış bir iyon kalıntısıdır. Gezmeniz gereken bir diğer yer de, Kale Burnu’nda bulunan ve 1678 yılında bölgeyi korumak adına Osmanlılar tarafından inşa edilmiş olan Ceneviz Kalesi.

  M.Ö. 580 yılından kalma Kybele Açıkhava Tapınağı zamanınız varsa görmeniz gereken tarihi yerlerden biri. Bölgenin en önemli yapılarından biri olan Beşkapılar Kalesi, Michel Paleoloc tarafından 1275 yılında Cenevizli Manuel Zacharna’ya verilmiş.  Bu antik kalenin yer yer hasar görmüş surları Phokaia’nın 1455 yılında Osmanlı topraklarına katılmasından sonra onarılmış. Görmeniz gereken diğer bir yer de Şeytan Hamamı. Kayaların oyulmasıyla yapılmış bir aile kaya mezarı olan Şeytan Hamamı’nın geçmişi M.Ö.4. yy’a dayanıyor ve Foça merkeze 2 km mesafedeki Çan tepesinin eteğinde bulunuyor.

  Tarihi Geleneksel Foça Evleri

  Foça’ya geldiyseniz, Kule evler, bitişik düzen evler ve tek tip evler olarak üç gruba ayrılan geleneksel Foça evlerini görmelisiniz.  görülmeye değer. Bu evler bitişik düzende, yan yana dizili. Foça’nın eski taş evleri arasında gezmeden Foça’dan dönmeyin.

  Ege lezzetlerini tadacağınız restoranlar

  Foça’dan Foça halkının sevimli restoranlarında yemek yemeden dönmeyin. Nefis mezeler ve taze balık sunan bu restoranlara giderek mutlaka Ege lezzetlerini tadın.

  Foça Semt Pazarı

  Pazar gezmeyi seviyorsanız Foça’ya gitmişken Pazar günü kurulan semt pazarına da mutlaka uğrayın. Ege’ye özgü otların en lezizini bulabileceğiniz bu pazardan Ege otlarından alabilirsiniz.

  Siz de İzmir’e tatil planlıyorsanız ve gitmişken Foça’yı da görmek istiyorsanız, İzmir’e en uygun uçak biletini almak için https://www.hepfly.com/ web sitesini ziyaret etmeyi unutmayın.

  Haber: / /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?