Doğru Yürüyüş Tasması Nasıl Seçilir?

Tasmalar köpeklerin günlük hayatta en çok kullandığı aksesuarlardan biri. Yürüyüşte, tuvalet ihtiyacında, evdeki tuvalet eğitiminde ya da bahçede serbestçe dolaşırken mutlaka aktiviteye...

Doğru Yürüyüş Tasması Nasıl Seçilir?

  petzimaTasmalar köpeklerin günlük hayatta en çok kullandığı aksesuarlardan biri. Yürüyüşte, tuvalet ihtiyacında, evdeki tuvalet eğitiminde ya da bahçede serbestçe dolaşırken mutlaka aktiviteye uygun bir mutlaka köpeğin boynunda olur. Önemli olan kullanılan tasmanın köpeğin aktivitesine ve ırkına uygun olarak seçilmesidir. Çünkü doğru seçilmemiş , köpekte sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Evcil hayvan sahibinin köpeği için pet shop alışverişi yaparken mama seçiminde olduğu kadar tasma seçiminde de özenli olması gerekir. Boyun tasması ve öğüs tasması en sık kullanılan köpek tasmaları, flexi tasma kayışı ise en ideal gezdirme kayışlarındandır.

  Yürüyüş sırasında tasma kullanımı

  Köpek ile dış mekanda yürüyüş yaparken kullanılması gereken en ideal tasma çeşidi göğüs tasmalarıdır. Adından da anlaşılacağı gibi köpeğin göğüs ve bedeninden destekli olan bu ürün, baskıyı eşit şekilde dağıtarak köpeğin boyun kaslarının zedelenmesinin önüne geçer.

  Göğüs tasması ile uzayıp kısalabilen flexi tasma kayışları kullanılabilir. Köpek, tuvalet ihtiyacını karşılayacağı sırada gezdirme ipi uzatılarak, köpeğin uzaklaşması sağlanmalı, kendisi için uygun alanı bulduğunda ise beklenmelidir. Gezdirme ipinin kısaltılmasının gerektiği durum ise trafiğin yoğun olduğu yerlerden geçildiği anlardır. Karşıdan karşıya geçerken gezdirme ipi kısaltılarak köpeğin sahibinin yanında yürümesi sağlanmalı ve uzaklaşmaması garanti edilmelidir.

  Köpeğin yürüyüş sırasında karşılaştığı bazı durumlarda da flexi tasmaların önemi büyüktür. Sokakta yaşayan ya da diğer evcil hayvanlarla karşılaşan köpek merak edip yaklaşmak isteyebilir. Eğer karşılaşılan hayvan hastalıklı ya da saldırgan özellikte değilse köpeğin sosyalleşmesi için ilerlemesine izin verilmelidir. Ancak köpek yaklaştığı sırada gezdirme ipi gergin bir konuma getirilmemeli, gevşek bırakılmalıdır. Bu, köpeğin doğal davranışlar sergilemesini sağlar. Gergin ip, istemeden de olsa köpeğin tehdit edici bir duruş kazanmasına ve bunun karşı taraftan tehdit olarak algılanmasına neden olabilir. Gezinti sırasında köpeğe özgürlük hissi yaratmak için flexi tasmalar en uygun pet shop ürünleridir.

  Köpeğiniz için en doğru tasmayı bulmakta zorlanıyorsanız, her yaş ve ırk için uygun tasma çeşitlerini petzimo.com’da bulabilirsiniz. Yavru köpek maması, yaşlı köpek maması, köpek ve kedi aksesuarları, kedi oyuncakları ve birçok pet shop malzemesini Petzimo’da bulabilirsiniz.

  Haber:

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?