Cumhuriyet.com.tr ye erişim engeli

Cumhuriyet Gazetesinin internet haber sitesi olan cumhuriyet.com.tr bugün bazı iss sağlayıcıları tarafından engellendi.Ttnet,Uydunet ve PTTCELL tarafından engellenen cumhuriyet.com.tr’ye ulaşmak için dns değiştirmek...

Cumhuriyet.com.tr ye erişim engeli

  Cumhuriyet Gazetesinin internet haber sitesi olan cumhuriyet.com.tr bugün bazı iss sağlayıcıları tarafından engellendi.Ttnet,Uydunet ve PTTCELL tarafından engellenen cumhuriyet.com.tr’ye ulaşmak için dns değiştirmek gerekiyor.

  Cumhuriyet.com.tr’den yapılan açıklama şu şekilde:

  Teknik servis, incelemelerinde cumhuriyet.com.tr’ye girmek isteyenlerin bu siteye gelmeden engellendiklerini tespit ettiğini söyledi. Kullanıcılar cumhuriyet.com.tr’nin serverlarına ulaşamadan engelleniyor. Telekom ve TTNET, cumhuriyet.com.tr’ye erişim hakkını engelleyerek büyük suç işliyor.

  İstanbul ve Türkiye’nin birçok ilinde Uydunet kullanıcısı olan Cumhuriyet okurları gazeteyi arayarak ve elektronik posta ile cumhuriyet’in internet sitesine giremediklerini söyledi.

  ŞİKAYET EDİN

  Cumhuriyet erişimi ile ilgili olarak bazı bölgelerde belirli anlarda yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak network ekibinin yaptığı incelemede sistemlerimizle ilgili bir sıkıntı gözlemlenmemiştir. Cumhuriyet serverları ve bu serverların internet bağlantılarında bir problem yoktur. Burada yaşanacak bir sistem hatası veya erişim engeli tüm Türkiye’nin ve yurtdışının Cumhuriyet.com.tr’ye erişememesi anlamına gelecektir.

  Yaşanan sıkıntılar, kullanıcıların kendi cihazlarından (bilgisayar, telefon) yaptıkları cumhuriyet.com.tr istekleri bizim sunucularımıza ulaşamamasından kaynaklıdır.  Bunun nedenleri sıralanacak olursa;
  1) Cihazın internete erişemiyor olması.
  2) Cihazla ilgili veya kullanılan tarayıcıyla ilgili veya tarayıcıdaki bir eklenti nedeniyle Cumhuriyet.com.tr’nin açılamaması.
  3) Kullanıcının bedelini ödediği internet hizmetini cumhuriyet.com.tr için alamaması.

  1. madde ile ilgili kullanıcının problemi yoktur, çünkü kullanıcı diğer internet sitelerine erişebilmektedir.
  2. madde ile ilgili kullanıcının problemi yoktur, çünkü aynı cihaz ve tarayıcı ile Cumhuriyet’in ana IP’si (213.143.255.186) açılmazken diğer IP’si (213.143.255.189) sorunsuz açılabilmektedir ve site görüntülenebilmektedir.
  3. madde ile ilgili sorun yaşanmaktadır.

  Sorun TTNET, Pttcel gibi bir internet sağlayıcısı tarafından cumhuriyet.com.tr engellemesi ile ortaya çıkmakta, veya bu internet sağlayıcılarına da altyapı hizmeti sağlayan Telekom’un cumhuriyet.com.tr engellemesi ile ortaya çıkmaktadır.

  Problem yaşayan kullanıcıların, internet sağlayıcısı ya da telefon şirketlerine parasını ödediği hizmeti alamadığına dair şikayette bulunmasını rica ederiz.

  Siteye giremediklerini bildiren okurlar erişim engelleme önleyici programlar (VPN) ile siteye girmeyi denediklerinde ise başarılı oluyorlar.

  ‘BİZ GİREBİLİYORUZ’

  Uydunet yetkilileriyle yaptığımız görüşmede, böyle bir sorun olup olmadığı araştırdıklarını ve sonuç olarak böyle bir engelleme olmadıklarını söyleyediler. Herhangi bir mahkeme kararı olmadan engelleme yapamayacaklarını belirten Uydunet yetkilileri, kendilerinin Cumhuriyet.com.tr ‘ye giriş yapabildiklerini ifade etti.

  Google Chrome kullananlar, “zenmate for google chromeTM” eklentisi ile yasakları aşabilir.

  MOBİL’DE YASAKLARI AŞMAK İÇİN YAPILACAKLAR

  Akıllı  telefon ve tabletlerde mobil olarak Twitter’a girebilmek için Google Play ya da Apple Store’dan “Hotspot Shield” ya da “onavo protect” programını indirmelisiniz.

  Bilgisayarda DNS değiştirmelerde kullanılabilecek numaralar şöyle:

  Google DNS

  8.8.8.8
  8.8.4.4

  Norton DNS
  198.153.192.1
  198.153.194.1

  Uydunet DNS

  62.248.80.161
  62.248.80.162
  dns-degistirme


  cumhuriyet-dns-gazete-haber cumhuriyet-gazetesi-sansur cumhuriyet-gazetesi-dns

  dns-adresi-degistirme

  Haber: /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?