DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya 24°C
Parçalı Bulutlu

CHP İl Teşkilatı; Uğur Mumcu’yu Unutmadı

CHP İl Teşkilatı; Uğur Mumcu’yu Unutmadı
REKLAM ALANI
24.01.2016
A+
A-

23 yol önce terörist bir saldırı sonucu, aracına bomba konularak öldürülen Türkiye’nin aydınlık yüzü olan Gazeteci-Yazar il teşkilatı tarafından unutulmadı.ugur-mumcu-malatyada-anildi

CHP il örgütü tarafından basın açıklamasını CHP Gençlik Kolları Başkanı Murat Orçun Çalış okudu.

Partimizin acılı bir gününü daha yaşıyoruz. Tek kişilik muhalefet Atatürk ilkeleriyle bütünleşmiş, cumhuriyetin sadık bekçisi olarak bildiğimiz parti büyüğümüz ağabeyimiz Dersimli Kamer Genç’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Kendisine Allah’tan rahmet ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Bugün burada bulunmamızın nedeni Uğur Mumcu ve diğer faili meçhul cinayetleri, aydınlarımızı, yaşanılan katliamları unutturmamak ve halen ayakta olduğumuzun bilinmesidir.

Uğur Mumcu, ABD emperyalizmine boyun eğmeyen, her zaman kalemiyle güçlü olan, doğrulardan hiçbir zaman taviz vermeyeni haksızlıklara, yolsuzluklara ve yobazlığa karşı dik duruşuyla korkusuzca mücadele eden koca bir yürekti. 24 Ocak 1993 yılında evinin önünde bulunan aracına yerleştirilen bombalı saldırı sonucu hayatına son verildi. Sadece Uğur Mumcu ile kalmayıp Metin Göktepe, Muammer Aksoylar, Abdi İpekçiler, Onat Kutlar, Hrant Dinkler, Gaffar Okanlar, Tahir Elçiler ve Ahmet Taner Kışlalılar gibi birçok aydınlarımız, vatanseverlerimiz katledilmiştir.

Sonu gelmeyen bu katliamlar Suruç, Diyarbakır, Ankara ve Sultanahmet Meydanı ile sürmektedir. Biz istiyoruz ki bu katliamlar son bulsun. Faili meçhul olarak adlandırılan cinayetlerin bir an önce aydınlatılması ve faillerin adaletin karşında diz çökmesini istiyoruz

CHP İl Başkanı Enver Kiraz ise şu açıklamayı yaptı:

23 yıl önce tam da böyle karlı bir gündü. 24 Ocak 1993 tarihinde karlı bir Ankara sabahında Uğur Mumcu’yu hain bir tuzak sonucu katlederek, aramızdan ayırdılar. İçimizdeki acısı halen taze. Ülkemiz tarihsel süreç boyunca pek çok karanlık süreç yaşadı, birçok aydınımızı, gazetecimizi, siyasetçimizi katlettiler.

En önemli sorunlardan birisi de bu katliamların çoğunun faillerinin bulunamamasıdır. Eğer bu ülkede demokrasi olacaksa, hukukun üstlüğü sağlanacaksa katiller bulunup ortaya çıkarılmalıdır. Suçlular ortaya çıkarılmadığı için Uğur Mumcu ve Mumcuların davaları halkın vicdanında devam ediyor. Bu tür cinayetler insanlık suçudur. Bu insanlık suçlarının bir kez daha yaşanmaması için bu karlı günde ’dan haykırıyoruz.

Mumcu, ülkesini ve insanlarını seven, haksızlıklara karşı koyan bir mücadele insanıydı ve direnişin adıydı. Onun tek silahı vardı o da keskin kalemiydi. Bir karlı Pazar günü kalemini kırdılar. Ama unutmasınlar ki 23 yıl sonra bile bir aydının düşüncelerini halen birileri savunuyorsa o aydın yaşıyor demektir.

Uğur Mumcu’nun katilleri tam 23 yıldır bulanamadı…

Uğur Mumcu’nun ölmeden önce bir araştırma haberi yaptığı ve bu haberin yayınlanmasını önlemek için öldürüldüğü tahmin ediliyor.Uğur Mumcu’nun ölmeden 2 hafta önce yazdığı işte o makale;

Mumcu, suikastten iki hafta önce önemli bir yazı yazmıştı. Yazıda Barzani ailesi ile MOSSAD ilişkisi anlatılıyordu. Eğer Mumcu öldürülmeseydi bu konudaki araştırmasını derinleştirerek yayınlayacaktı.

İşte Uğur Mumcu’nun 7 Ocak 1993 tarihinde Cumhuriyet’te yayınlanan “Mossad ve Barzani” başlıklı yazısı:

Ortadoğu’nun karanlık bir kuyu olduğu her gün biraz daha anlaşılıyor. Kanıtlanan son ilişkiMOSSAD-Barzani ilişkisidir. MOSSAD,İsrail ‘in gizli istihbarat örgütüdür. Bu örgütün, Kürt lideri Molla Mustafa Barzani ile ilişkileri olduğu söylense daha önce kim inanırdı?

Barzani ‘nin CIA ile ilişkisi artık belgelendi. Kimse bu ilişkiye, “Hayır olmadı” diyemiyor. CIA-Barzani ilişkileri biliniyordu da MOSSAD-Barzani ilişkileri bilinmiyordu.
MOSSAD’ ın Barzani ile ilişkileri Londra ve Sydney’de yayınlanan “Israel ‘s Secret Wars-A History of Israel’s Intelligence Services” adli kitapta sergileniyor. Kitap, İngiliz The Guardian gazetesinde 1984 yılından bu yana Tel-Aviv muhabirliğini yapan Ian Black ve Washington’daki Brooking Enstitüsü’nde çalışan öğretim üyesi Benny Morris tarafından yazılmış. KitaptaMOSSAD-Barzani ilişkileri, İsrail Dışişleri Bakanlığı ve MOSSAD yazışmalarına dayanılarak açıklanıyor.
Önsözde, kitabın yayından önce İsrail ordu yetkilileri tarafından da incelendiği yazılıyor.

* * *

Kitapta 1967 Arap-İsrail Savaşı ‘ndan sonra, MOSSAD ‘ın Kürtlerle ilişki kurduğu (sayfa.327), Mısırlı ünlü gazeteci Hasan el-Heykel’in İsrailli subayların Kürtler aracılığıyla Irak ‘tan radyo bağlantıları kurduğunu 1971 yılında açıkladığı anlatılıyor.

1969 yılı Mart ayında Kerkük petrollerine yapılan saldırının da İsrail tarafından yapıldığı açıklanıyor. 1972 yılında imzalanan Sovyet-Irak Dostluk Antlaşması ‘ndan sonra İran Şahı ABD Başkanı Nixon ile gizli görüşme yapıyor; bu gizli görüşmeden sonra CIA tarafından “Kürdistan Demokratik Partisi”ne üç yıl içinde 24 milyon dolar gönderiliyor.

Barzani ‘nin Irak rejimine karşı ayaklandığı yıllarda, ABD-İsrail-İran üçlüsü bu ayaklanmayı destekliyor. Barzani-ABD ilişkileri, ABD Dış işleri eski bakanı Henry Kissinger eliyle yürütülüyor.

MOSSAD-Barzani ilişkileri de İsrail ‘in Tahran ‘daki askeri ateşesi Yaakov Nimrodi (MOSSAD Ajanı) aracılığı ile gerçekleşiyor.

Nimrodi ‘nin üstlendiği görev ilginç: Nimrodi Sovyet silahlarının Barzani ‘nin eline geçmesinde rol oynuyor. (sayfa. 328-329) Kitapta, MOSSAD’dan Kürtler ‘e 50 milyon dolar para verildiği, ABD kaynaklarına dayanarak açıklanıyor. (sayfa.328)

* * *

70 ‘li yıllardaki bu ilişkiler bugün sürüyor mu?
Kitaba göre sürüyor. “Körfez Savaşı sırasında Irak ‘ın attığı Scud füzelerinin Tel-Aviv’e düşmesi üzerine bu ilişkiler yeniden başladı. (sayfa.521) Baba Molla Mustafa Barzani ile kurulan ilişkiler, simdi de oğul Mesud Barzani ile sürüyor.
MOSSAD, Barzani’ye Avrupa kahvelerinde çekler vererek bu desteği sürdürüyor. Kitapta, Mesud Barzani’nin İsrail ‘e gizlice giderek yardım istediği yazılıyor. Bu ilişkiler sürüyor ve anlaşılıyorki daha da sürecek…Gizli yollarla sürecek, açık yollarla sürecek…
İlgi belli…
Ilişki de belli…
Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD ‘ın Kürtler arasında?
Yoksa CIA ve MOSSAD, antiemperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değilmi?

Uğur MUMCU( Cumhuriyet, 7 Ocak 1993)

Editör Notu: Türkiye’de gazetecilik mesleğini ölümden korkmadan yapan ve dönen kirli tezgahları tam 23 yıl önce görebilen vatansever bir insanı Malatya’da CHP dışında hiç bir parti ve STK’nın hatırlamaması bir utanç tablosudur.Bu duyarlı hareketinden dolayı CHP il yönetimine teşekkür ediyoruz…

Kaynak: Oda TV, Cumhuriyet, Wikipedia

REKLAM ALANI
HABER İÇERİĞİ: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.