Cennet Annelerin Ayakları Altındadır

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 5 Aralık Kadın Hakları Günü Dolayısıyla Açıklamada Bulundu. Başkan Gürkan, gelişmiş ve çağdaş ülkelerde kadınlara sağlanan hakların...

Cennet Annelerin Ayakları Altındadır

  Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Dolayısıyla Açıklamada Bulundu.

  Başkan Gürkan, gelişmiş ve çağdaş ülkelerde kadınlara sağlanan hakların ülkemizde yeteri kadar sağlanmadığını belirterek, bu açıcığın kadınlara pozitif ayrımcılık ve yasal düzenlemelerle giderilebileceğini söyledi.

  Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 5 Aralık Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “5 Aralık tarihi kadın hakları anlamında önemli bir tarihtir. Kadın hakları kavramı 19. yüzyılda büyük önem kazanmıştır. Ülkemizde, kadınlara seçme ve seçilme hakkı 1934 yılında verilmesine rağmen, hala istenilen düzeyde değildir.

  Kadına yönelik şiddetin, gelişmiş ve çağdaş ülkelerde dahi önüne geçilememiştir. Ülkemizde bu durum, istenilen düzeyde olmamakla birlikte, son yıllarda yapılan hukuki düzenlemelerle caydırıcı adımlar atılmıştır.

  Mustafa Kemal Atatürk, “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” sözüyle kadınlara vermiş olduğu değeri ortaya koymaktadır.

  Kadınlar, insan neslini yetiştiren ve aynı zamanda eğiten önemli bir unsurdur. Toplumun şekillenmesinde kadın emeği, azımsanmayacak kadar önemlidir. Bilinçli ve eğitimli kadınların var olduğu toplumların geleceği, milli ve manevi değerlerle yoğrulmuş, çağdaş bir toplum ile paralellik göstermektedir. Bu nedenle, kadın-erkek eşikliği dikkate alınarak, kadınlara pozitif ayrımcılıkla yaklaşmak, kadınlara gösterilen duyarlılığın en belirgin örneği olacaktır.

  Sevgili Peygamberimiz (SAV) “Cennet annelerin ayakları altındadır” buyurarak, kadınlara inancımızın vermiş olduğu değeri göstermektedir. Kadın hakları önemlidir. İnancımız da bunu emretmektedir. Bu vesile ile bütün kadınların, 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nü kutluyor, kadınlarımıza sağlıklı, mutlu, huzurlu ve güvenli günler diliyorum” ifadelerine yer verdi.

  Haber: / / / /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?