Bugünü 4 Yıldır Bekliyorduk

Bugünü 4 Yıldır Bekliyorduk

Türkiye genelinde yaklaşık 35 bin kişi, şubatın 29 çektiği 2016’ya denk gelmesiyle, 4 sene aradan sonra doğum gününü kutlamanın heyecanını yaşıyor. Bu yıl, takvim yılının mevsimlerle ve dünyanın güneş çevresinde dönme süresiyle uyumlu olması için uygulanan ve 4 senede bir gerçekleşen artık yıllardan birisi yaşanıyor. Buna göre, artık yılın 2016’ya denk gelmesi nedeniyle bu sene şubat ayı 29 çekiyor. Bu tarihte doğanlar, doğum günlerini 4 yılda bir kutlamak zorunda kalıyor.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Türkiye genelinde, nüfus aile kütüklerinde doğum günü 29 Şubat olan 35 bin 33 kişi bulunuyor. Bunların 18 bin 119’u erkek, 16 bin 914’ü kadınlardan oluşuyor. Yaş gününü dört gözle bekleyen ve 4 senede bir kutlamak zorunda kalanların illere göre dağılımına bakıldığında, 29 Şubat doğumlu en fazla kişi İstanbul’da, en az kişi de Yalova nüfusunda kayıtlı bulunuyor.

29 ŞUBAT DOĞUMLU ÜNLÜLER

29 Şubat’ta doğanlar arasında yerli ve yabancı ünlüler de bulunuyor. Türkiye ve dünyada tanınmış isimler bu yıl, geride kalan dört yılın ardından yeni yaşlarını kutlayacak olmanın heyecanını yaşıyor. Buna göre, oyuncu Nejat İşler, sinema sanatçısı Nilüfer Aydan, Trabzonspor ve Beşiktaş gibi kulüplerde de forma giyen futbolcu Çağdaş Atan, bu tarihte doğan Türkiye’deki ünlü isimler arasında yer alıyor. Dünyaca tanınmış ünlüler arasında ise ressam Balthus, oyuncu Joss Ackland, oyuncu Jessie Usher ve Cezayirli ünlü şarkıcı Cheb Khaled bulunuyor. Fener Rum Patriği Bartholomeos da doğum günü 4 yılda bir denk gelenler arasında yer alıyor.

Okur YORUMLARI

Bu habere ilk yorumu siz yapmak istermisiniz? İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ