Bu Yılda Kayısıda Ürün Kaybı Bekleniyor

Bu Yılda Kayısıda Ürün Kaybı Bekleniyor

  Malatya’da 4-6 Nisan ve 22-23 Nisanda yaşanan don olayları sebebi ile bu yılda üretiminin kötü etkilenmesi bekleniyor.

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği başkanı Şemsi Bayraktar kuru kayısı ihracatının yüzde 80‘inin Türkiye tarafından karşılandığını ve bu kayısıların büyük bir çoğunluğunun Malatya tarafından üretildiğini belirtti. Geçen yıl yaşanan don olayında kayısının büyük zarar gördüğü ve yine bu yıl yaşanan don olaylarının da kayısıya zarar verdiği, bu zararın bazı yerlerde yüzde 60‘ı bulduğunu belirtti.

  Bayraktar kayısının ihracatta payının büyük olduğunu ve yaşanan bu don olayları ile sadece kayısı üreticilerinin değil dünya kuru kayısı ticaretinin büyük kısmını gerçekleştiren Türkiye ekonomisinin de önemli bir kayba uğradığını belirtti.

  Bayraktar kuru kayısı üreticilerinin don olayından gördükleri zararları azaltmak için tarım sigortaları primlerinin düşürülmesi gerektiğini, bu sayede üreticilerin tarımsal sürekliliğinin sağlanmasını ve bu sayede her yıl sigortaların yapılmasını sağlayacağını belirtti.

  Bayraktar üreticilerin bu yıl zararlarının telafi edilebilmesi için dekar başına ödeme yapılmalı, düşük faizli krediler verilmeli ve yüksek faizle tarım kredisi alan çiftçilerimizin borçlarıda ertelenmeli diye belirtti.

  Haber: / / /

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  YORUM YAZ