DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya 24°C
Parçalı Bulutlu

Boşanma Davasını Önce Kim Açmalı ? Avukat, Murat Telci Yazdı Hukuk Haber

Boşanma davasını ilk kim açar, Ankara Avukat, Ankara Boşanma Avukatı, Ankara avukat

Boşanma Davasını Önce Kim Açmalı ? Avukat, Murat Telci Yazdı Hukuk Haber
REKLAM ALANI
27.05.2020
A+
A-

Evliliğin sona ermesinde kusurun kendisinde olmadığını veya daha az kusurlu olduğunu düşünen eş, davası açma hakkına sahiptir. Eşlerin boşanma aşamasına geldiği hallerde, doğrudan boşanma davası açmak veya karşı tarafın boşanma davası açmasını beklemek iki yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Boşanma davaları oldukça teknik ve stratejik davalardır. Bu seçim, her somut uyuşmazlık için ayrıca değerlendirilerek yapılmalıdır.

Uyuşmazlığın niteliğine ve boşanma sebeplerine göre, doğrudan boşanma davası açmak, bir başka deyişle davayı ilk açan taraf olmak, birtakım avantajlar sağlayabilir. Öncelikle boşanma davalarında birden fazla yetkili mahkeme bulunmaktadır. Boşanma davası, eşlerden birinin yerleşim yerinde (davacının yerleşim yerinde veya davalının yerleşim yerinde) ve dava tarihinden önce son kez 6 ay ve daha uzun süredir birlikte oturdukları yerde bulunan mahkemelerde açılabilir.

Davayı ilk açan taraf, bu yetkili mahkemelerden dilediğini belirleme imkanına sahiptir. Tarafların, boşanma kararını almasının ardından farklı şehirlerde yaşamaya başladığı durumlarda, yetkili mahkemeyi belirleme hakkı önemli faydalar sağlamaktadır. Davayı ilk açan taraf, boşanma davasını, kendi ikamet ettiği şehirde açarak, mahkemeye gidiş geliş masraflarından ve zamandan tasarruf sağlayacaktır. Bununla birlikte, her iki tarafın ayrı ayrı boşanma davası açtığı durumlarda, davaların, ilk açılan mahkemede birleştirilmesine karar verilebilir.

Bu durumda, her iki boşanma davası, davayı ilk açan tarafın açtığı mahkemede çözüme ulaştırılır.
Karşı tarafın dava açmasını beklemeksizin, boşanma davasının açılması bazı hallerde zorunlu olabilir. Boşanma davasının sebepleri, genel boşanma sebepleri ve özel boşanma sebepleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Genel boşanma sebepleri için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmazken, özel boşanma sebeplerine bağlı olarak açılacak boşanma davalarında hak düşürücü süreler bulunmaktadır. Buna göre, (i) zina ve (ii) hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış sebeplerinden herhangi birine dayanarak boşanmak istenirse, boşanma sebebinin öğrenildiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde dava açılmalıdır.

Buna göre, bu sebeplerden birine dayanarak boşanma davası açmak isteyen taraf, davayı ilk açan taraf olmak yerine, karşı tarafın dava açmasını beklememelidir. Aksi halde, 6 aylık hak düşürücü süre nedeniyle, bu sebeple boşanma davası açma hakkını kaybedecektir. Bununla birlikte, Kanunumuzda, bu özel boşanma sebepleri için “affeden tarafın boşanma hakkı bulunmadığı” düzenlenmiştir. Bu şekilde bir boşanma sebebinin varlığına rağmen, boşanma davasının açılmaması ve ortak hayatın devam ettirilmesi, ileride açılan davada, mahkeme tarafından affetme iradesi olarak kabul edilebilir.

Bu halde, açılan boşanma davası affetme nedeniyle reddedilir.
Genel boşanma sebepleri açısından da, boşanma isteğinin kesinleşmesi ve bu kararın verilmesinin ardından, boşanma için bir an önce işlemlere başlanması önem arz etmektedir. Genel boşanma sebeplerinde, evlilik birliğinin, ortak hayatı sürdürmenin beklenmeyeceği derecede temelinden sarsılmış olduğunun ispat edilmesi gerekmektedir. Buna göre, karşı tarafın bir eylemde bulunması beklenmeksizin boşanma davasının açılması, evliliğin çekilmez bir hal aldığının ve birlikte yaşamanın artık mümkün olmadığının ispat edilmesi açısından fayda sağlayabilir.
Sonuç olarak, boşanma davasını ilk açan taraf olmanın birtakım faydaları bulunmaktadır.

Ancak, davayı ilk açan taraf olmanın her zaman daha iyi sonuçlar doğurduğunu kabul etmek mümkün değildir. Davanın doğrudan açılması veya karşı tarafın dava açmasını bekleme konusunda karar, her somut uyuşmazlık için ayrıca değerlendirilmelidir.
S.S.S.:
1- Her iki eş de ayrı ayrı boşanma davası açarsa ne olur?
Her iki tarafın da ayrıca boşanma davası açmış olması halinde, davanın daha kısa sürede ve daha az masrafla adil olarak sonuçlandırılması için, davaların birleştirilmesine karar verilmelidir. Bu durumda, davaların açıldığı her iki mahkemenin de yetkili olması halinde, davanın ilk açılan mahkemede birleştirilmesine ve burada devam edilmesine karar verilir. Mahkemelerden birinin yetkili olmaması halinde ise, hangi davanın daha önce açıldığı gözetilmeksizin, yetkili bulunan mahkemede davalar birleştirilir.
2- Açılan boşanma davasında karşı dava açmak mümkün mü?
Boşanmak isteyen taraflar, ayrı ayrı boşanma davası açabileceği gibi, karşı tarafça açılan boşanma davasında “karşı dava” açma hakkına sahiptir. Karşı davanın açılması için usul hukukumuzda birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartların boşanma davası bakımından sağlandığı kabul edilmektedir. Ancak karşı dava talebinin, cevap süresi içerisinde (dava dilekçesinin tebliğinden itibaren 2 haftalık kesin süre içerisinde), cevap dilekçesiyle veya karşı davaya ilişkin ayrı bir dilekçe ile ileri sürülmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, karşı dava talebi esasında ayrı bir dava konusu olduğu için, belirlenen süre içerisinde mutlaka harç ve masraflarının yatırılması gerekmektedir. Bu şartlar ile, karşı tarafça açılan boşanma davasında süresi içerisinde karşı dava açılması mümkündür.
3- Boşanma davasında süresi içerisinde karşı dava açılmazsa ne olur?
Karşı dava talebinin, dava dilekçesinin tebliğinden itibaren 2 haftalık kesin süre olarak belirlen cevap süresi içerisinde ileri sürülmesi gerekmektedir. Karşı dava, cevap dilekçesiyle veya karşı davaya ilişkin ayrı bir dilekçe ile açılabilir. Karşı davaya ilişkin harç ve yargılama giderlerinin de bu süre içerisinde yatırılması zorunludur. Karşı davanın belirlenen süre içerisinde açılmaması ve/veya gerekli harç ve masraflarının yatırılmaması halinde, karşı dava talebi mahkeme tarafından reddedilir. Ancak, bu durumda, tarafın, boşanma davası açma hakkı sona ermemektedir. Karşı dava açma hakkını kaybeden taraf, bağımsız bir boşanma davası açarak, bu davaların birleştirilmesine karar verilmesini talep edebilir. Bu durumda, ikinci açılan bağımsız dava, ilk dava ile birleştirilir ve yargılamaya devam edilir.

kaynak :Boşanma Davaları 

REKLAM ALANI
YORUMLAR
  1. Ömer.... dedi ki:

    eşim beni aldatıyor eve ses kayıt cihazı koydum telefon görüşme kayıtları bende nafaka vermeden nasıl boşayabilirim avukat bey