Bir Zam’da Suya Geldi

Malatya’da Ekmeğe Yapılan Zammın Ardından İçme Suyunada Yüzde 300’lük Bir Zammın Gelmesi Vatandaşların Tepkisine Yol Açtı. Zam Geri Alınmazsa? İçme Suyuna %300’lük...

Bir Zam’da Suya Geldi

  Malatya’da Ekmeğe Yapılan Zammın Ardından İçme Suyunada Yüzde 300’lük Bir Zammın Gelmesi Vatandaşların Tepkisine Yol Açtı.

  Zam Geri Alınmazsa?
  İçme Suyuna %300’lük Zama Tepki Gösteren Gündüzbey’li Vatandaşlar “Zam Geri Alınmazsa Eylem Yapacağız” Dedi. Gündüzbey’de Bulunan Pınarbaşı’ndaki İçme Suyu Tesisine Yürüyüş Yaparak Suyu Keseceklerini Belirttiler.

  Gündüzbey Muhtarı Mehmet Balta Yaptığı Açıklamada; “Hem suyun gözünde bulunacaksınız, hem de Malatya’nın ve bölgenin en pahalı suyunu içip kullanacaksınız. Gündüzbey hangi ölçülere göre en pahalı tarife kapsamına alındı? Daha önce tonunu 80 kuruştan kullandığımız suyu şimdi 5 liradan tüketeceğiz. Bu haksızlığı kabul etmemiz mümkün değildir” Dedi.

  Gündüzbey’li Vatandaşlar İse; “Malatya’nın içme suyu bizim topraklarımızdan çıkmaktadır. Zaten daha önce su bizim köyün tasarrufunda olup, 1954 yılında bir oldubittiye getirilerek elimizden alındı. Yapılan anlaşmaya göre, sulama ve içme suyu köyümüze ücretsiz verilecekti. Hadi ondan vazgeçtik, şimdi en ucuz tarife bize uygulanması gerekirken en pahalı tarife uygulanmaktadır” Şeklinde Açıklamalarda Bulundular.

  Patlamaya Hazır Volkan Gibiyiz
  Gündüzbey Mahalle Muhtar Mehmet Balta Açıklamalarının Devamında İse; “Malatya Büyükşehir olduktan sonra kasabamız mahalle statüsüne dönüştürüldü. Büyükşehir olduk diye sevinir ve daha güzel hizmetler beklerken suya gelen yüksek zam ile adeta şoke olduk. Şimdi biz Gündüzbeyliler patlamaya hazır bir volkan gibiyiz. Barut fıçısı haline dönüştük. Bu uygulamayı yapan Büyükşehir’e çok kızgınız. Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve ekibine sesleniyoruz. Bir an evvel bu haksız uygulamayı durdurun. En azından suyun topraklarımızdan çıkmasının hatırına bizi 3. Bölge tarifesine alın. Yoksa büyük çaplı eylemlere hazırlanacak, sesimizi öyle duyuracağız. Bütün Gündüzbeyliler pek yakında sokağa çıkıp bize bu zulmü reva gören Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı ve MASKİ’yi telkin edeceğiz” İfadelerini Kullandı.

  Ne Olacak Bizim Bu Gündüzbey’in Hali?
  Muhtar Mehmet Balta ve Beraberindeki Vatandaşlar; “Mahallede Bulunan 15’e yakın Çeşmenin Suyu kesilecek, Bu sokak çeşmelerinde yaşlılarımız ve misafirlerimiz abdest alıp, gezmek için gelenler ellerini yüzlerini yıkıyordu. Şimdi çeşmelerimiz de susuz kaldı. Suyumuza yüzde 300 zam geldi. Daha önce 4 otobüsümüz bulunurken şimdi 2 büyük bir küçük otobüs çalışıyor. Bu da ihtiyaca cevap vermiyor. Resmi kurumlarda çalışan memurlar bilhassa sabah ve akşam çok sıkıntı çekiyor. Kaldırımlarımız perişan halde, Gündüzbey-Konak yolu çamur içinde. Halen Osmanlı mimari yapılarımızdan 50’ye yakın eski yapılacak evlerimiz bulunmaktadır. Ne olacak bizim bu Gündüzbey’in hali?” Diyerek Tepkilerini Dile Getirdiler.

  1990 Olaylarını Hatırlasınlar
  1990’lı yıllarda benzer bir olayın olduğunu hatırlatan Gündüzbeyliler, “O dönem halk galeyana gelmiş, yollara dökülmüş ve hakkımızı savunmuştuk. Bizi o duruma getirmesinler” Şeklinde Açıklamada Bulundular.

  İşsizlik Diz Boyu
  Vatandaşlar; “İşsizlik diz boyu. Köyümüzde gençlerin yüzde 80’ni işsiz durumda. 3 bin 200 nüfuslu kasabamızda 6 kahvehane bulunmaktadır. Halkımızın belli başlı geçim kaynağı yok. Halkımız genelde memur ve emekli maaşı ile geçiniyor. Memurlara verilen zam yüzde 5, suyumuza yapılan zam yüzde 300. Bu vicdana sığar mı? Zaten dışarıdan büyük ölçüde göç aldık. Yerli nüfus azaldı. Gündüzbey’in doğal güzelliği şehir zenginlerinin işine yarıyor, geçim derdinden halk bahçesini satmaktadır” İfadelerini Kullandılar.

  İçme Suyunu Kullanmayacağız
  Gündüzbeyli Esnaflar İse; “Su zammına ve Gündüzbey’e yapılan haksızlığa karşı, içme suyu kullanmama kararı alacaklarını, bu durumdan doğacak sağlık sorunlarından zammı yapan Belediye yetkililerin sorumluğu olacağını Söylediler.

  Öznur Çalık ve Hacı Uğur Polat Devreye Girdi
  Konudan Haberdar Edilen Milletvekili Öznur Çalık ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat; “Gündüzbeyliler’in öfkesini ve kızlığını anlıyoruz. En kısa zamanda Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile görüşüp bu şikayetleri kendisine ileteceğiz. Gündüzbeyliler’e yapılan bu haksızlığın düzeltileceğine inanıyoruz” Açıklamalarında Bulundular.

  Haber: / / / / / / / / /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?