AVRUPADA TARİHİ ÖZELLİKLERİYLE ÖNE ÇIKAN GEZİLECEK YERLER

Avrupa kıtası tarih ve kültür bakımından kesinlikle gezilmesi gereken en önemli yerlerden birisidir. Özellikle Rönesans ve reform dönemine ait muhteşem eserler ve...

AVRUPADA TARİHİ ÖZELLİKLERİYLE ÖNE ÇIKAN GEZİLECEK YERLER

  yoldasinAvrupa kıtası tarih ve kültür bakımından kesinlikle gezilmesi gereken en önemli yerlerden birisidir. Özellikle Rönesans ve reform dönemine ait muhteşem eserler ve tarih boyunca ortaya koyulmuş harika mimari yapılarla öne çıkar. Hristiyanlık tarihinin en önemli eserleri bu bölgelerdedir. Muhteşem eserler ve onların fikirlerinin ortaya koyulduğu bu bölgeyi gezmek ve görmek için yılda ortalama 400 milyon turist gelmektedir.

  Tarihi özellikleriyle öne çıkan gezilecek yerler şöyle sıralanmaktadır:

  1. Prag, Çekya: Bohemya’ya yüzlerce yıl başkent olarak hizmet vermiş bu şehir ikinci dünya savaşından da hiçbir yara almadan çıkmayı başarmıştır. Şehirde gezerken o tarihi kaleler, meydanlar ve katedraller sanki başka bir çağda yaşıyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Orta çağdan kalma bir çok eserle adeta bir açık hava müzesi olan bu şehir her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Çeklerin o meşhur biralarının da tadına bakabilirsiniz. Prag’a daha önce gitmiş ve tüm seyahat bilgilerini paylaşan bu siteyi ziyaret ederek detaylara ulaşabilirsiniz.
  2. Budapeşte, Macaristan: Şehir ortadan ikiye ayıran tuna nehri bir yakada Buda diğer yakada Peşte yakalarının beraber olmasıyla ortaya çıkmıştır. Şehir öyle güzel planlanmıştır ki yürüyerek gezmek bile mümkündür. Tarihi Balıkçı Tabyası UNESCO tarafından korumaya alınmıştır. Balıkçı Tabyasında bulunan harika kafelerde oturarak zaman geçirebilirsiniz. Bunun yanında Margaret Adası ve Gülbaba Türbesi de gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Gitmişken Rönesans Sarayını da kesinlikle gezmeli ve Tuna Nehrinde tekne turlarına katılmalısınız.
  3. Viyana, Avusturya: Avusturya’ nın başketi olan şehir kültür ve sanat olarak da adeta bir merkez gibidir. Şehrin %30’u hala ormanlık alandır. Habsburg Hanedanlığının yazın kullandığı saray olan Schönbrunn Palace turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. Şehirde o kadar çok tarihi yer vardır ki şehri gezmek için en az 5 – 6 gününüzü ayırmanız gerekir.
  4. Roma, İtalya: Roma insanlık tarihine büyük katkılarda bulunmuştur. Yaklaşık olarak 3000 yıllık bir tarihe sahip olan şehirde Antik Roma eserleri de mevcuttur. Gezilmesi gereken yerlerinin başında Kolezyum ve Roma Forumu bulunmaktadır. Aynı zamanda dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan da bu şehrin sınırları içerisindedir. Vatikan Katolikler için çok kutsal bir yerdir ve Vatikan’ da bulunan Vatikan Müzesi ise adeta bir hazine gibidir. Roma’ ya gitmişken Aziz Petrus Meydanı ve Aziz Petrus Bazilikasını da ziyaret etmeden dönmeyin.
  5. Paris, Fransa: Avrupa’ nın en çok turist çeken ülkesi Fransa’ nın başkenti Paris. Yıllık 80 milyonun üzerinde turist çeken Fransa da 35 milyon turist Paris’ e mutlaka uğruyor. Gezilecek o kadar çok yeri mevcuttur ki saymakla bitmez. Başlıca gezilecek yerleri, Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Orsay Müzesi. Müzelerinde üzerlerine kitaplar yazılmış, filimler çekilmiş sanat eserlerini inceleyebilirsiniz.

  Avrupa’daki diğer görülmesi gereken yerlerin tamamını, tecrübeli eller tarafından yazılmış bilgileri http://www.yoldasin.com/avrupa/adresinden okuyabilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  YORUM YAZ