Araç Kış Bakımı Nasıl Yapılır? Kış Bakımı Kampanyaları – Otomobil Haberleri

Araç Kış Bakımı Nasıl Yapılır? Kış Bakımı Kampanyaları – Otomobil Haberleri

Araba Araç Kış Bakımı Nasıl Yapılır? Kış Bakımı Kampanyaları Havaların soğumasıyla birlikte araçlarda kışlık bakımın yapılmamasının, önlemlerin alınmamasının üzücü olaylarla sonuçlanabileceği bildirildi.Hepimiz yazın bunaltıcı sıcaklarında araçlarımızda klima kullanıyoruz. Ancak sıcak günlerin kurtarıcıları ile soğuk günlerde yeterince ilgilenmediğimiz, bakımlarını yaptırmadığımız için çeşitli sorunlar yaşıyoruz. Bunların başında, araç klimaları karanlık ve nemli ortamlar olduğu için buralarda oluşan küf ve mantarın hastalıklara davet çıkaracak yerler halini alması geliyor. İşte tüm detaylar…
ucuz-kis-lastigi-nereden-alinir

Araç Klima Bakımı İçin Bilinmesi Gerekenler
Klima, yaz aylarındaki bunaltıcı sıcaklarda vazgeçilmez bir aksesuar. Fakat araç klimaları karanlık ve nemli ortamlar olduğu için küf ve mantar oluşumu için uygun yerlerdir. Bu yüzden kış aylarında ihmal edilen araç klimaları, küf ve bakteri oluşumuna ortam sağlayarak yaz aylarında hastalıklara neden olabiliyor.    Birçok kişi klima tamirinin pahalı olduğunu bilmiyor. Hâlbuki alacağınız önlemler ve belli dönemlerde yaptıracağınız bakımlarla olası masraflardan kurtulabilirsiniz. Sizler için araç klima bakımında bilinmesi gerekenleri listeledik.
Araca Binerken
Güneş altında kalan arabaların iç sıcaklıkları bir hayli yüksektir. İçerdeki var olan sıcaklığı dışarıya atmadan klimayı çalıştırmanız, hem gereksiz yakıt tüketimine neden olup hem de aracı uzun sürede soğutmanıza neden olacaktır. Arabaya bindikten sonra camlar açık olarak birkaç dakika boyunca klimayı çalıştırmanız araç içerisinde aşırı sıcak havayı dışarıya atmanız yardımcı olacaktır.
Kokunun Nereden Geldiğini Belirleyin
Klimalar kapalı konumda aracın içinden koku geliyorsa; sorun yüksek ihtimal aracın içindedir. Klima açık durumdayken koku geliyorsa fan kaynaklı bir sorundur. Bu da klimanızın bakım zamanın geldiğinin işaretçisidir.
Aracınızı Çalıştırırken veya Kapatırken
Klima sisteminizi, otomobili çalıştırırken ve stop ederken kapalı tutmanız olası hasarlardan uzak tutacaktır. Klima kapalıyken sistemdeki çökmüş olan yağ ve gaz, yüksek devirli kullanımlarınızda klimanıza zarar verir.  Klima kompresörünün motor gibi pistonları vardır ve yüksek süratte çöken yağ pistonlara çıkana kadar, yatakları çizer. Bunun sonucunda klima kompresörü kitlenir ve onarımı mümkün olmayan sonuçlar durduracaktır.
Hava Giriş Kanallarına Dikkat Edin
Kuş pisliği, kıl tüy vb. organik atıkların hava giriş kanallarında uzun süre kalmamasına özen gösterin.
Araçtan İnerken
Seyahat ederken ki klima kullanımlarınızda, klimanızın evaporatöründe nem meydana gelerek bakteriler üremektedir. Aracınızı park edeceğiniz yere yaklaşırken klimayı kapatarak 1-2 dakika boyunca havalandırmayı çalıştırmanız, petekler kurutarak bakterilerin üremesi önleyecektir.
Kış Aylarında Klimanızı Çalıştırın
Klimanızı kış aylarında haftada bir kez 10-15 dk çalıştırmanız klima motorunu devir daim ettirerek sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Kış boyunca ihmal edilmiş ve bakımı yapılmamış klimalar yaz aylarında sorun çıkartacaktır.
Klimanız İyi Soğutmuyorsa
Klimanızın iyi soğutmaması, aracın yaşı ve bakımı ile alakalıdır. Klima içinde bulunan gaz, hiçbir zaman %100 oranında klima içerisinde kalmamaktır. Yılda ortalama olarak %5 ile %10 arasında gaz sistem çıkmaktadır. Gazın azalması aracın soğutmasında sorunlara yol açabilir. Kurutucu şişe (nem alma şişesi) üzerindeki hava kabarcıkları, gazınızın yetersiz olduğunu anlamanızı sağlar.
Klimanız İyi Isıtmıyorsa
Otomobillerde dijital ve manuel olmak üzere iki türlü klima bulunmaktadır. Dijital klimalarda, istenilen sıcaklık değeri girildikten sonra istenilen dereceye ulaşması sağlanır manuel klimalarda ise kontrol panelinden elle ayarlayarak ulaşılır. Eğer klimanız iklimlendirme işlemini gerçekleştirmiyorsa aracınızda arıza vardır ve yetkili ve uzman kişilere bakımını yapılması gerekmektedir.
Yetkili Servise Başvurun
Klima gazınızın bitmesi durumunda, önceden kullandığınız gaz çeşidini kullanmanız olası hasarları engelleyecektir. Ayrıca bu gazı en az 6 ayda bir kontrol etmeli ve klima bakımını yetkili servislerde yaptırmalısınız.
Çarpmalara Dikkat
Klima radyatörü çarpma ve darbelerden dolayı boşalması sıkça karşılaşılan bir durum. Uzun süre gazsız veya eksik gazla çalışan radyatörler, hasarın büyümesine ve yüksek maliyetlerde yol açar. Belirli periyotlarda klima bakımını yaptırmanız, olası maliyetlerin önüne geçecektir.
Evaparatör Temizliği
Klima sisteminde nemli bir bölge olan evaparatöre toz zerreciklerinin sızması zamanla bakterilerin oluşmasına yol açmaktadır. Bu bakteriler sağlık hastalıklarına neden olarak sürücüleri rahatsız ediyor. Evaparaötrleri temizlemek için geliştirilmiş anti – bakteriyel spreyler bulunmaktadır. Evaparatörde biriken küf, mantar, bakteri ve çimlenmeleri önlüyor.
Klima Gazı ve Kompresör Yağı Kullanımı
Otomobil gazının yanlış kullanımı, klima sisteminde büyük hasarlara yol açmaktadır. Bu hasarların meydana gelmesin önlemek için, klima kompresörü üzerinde belirtilen klima gazını kullanmalısınız. Aynı şekilde klima kompresöründe kullanılan yağ, klima gazının niteliğine uygun olmasını gerektiriyor. Yanlış yağ seçimi kompresörlerde arızalara neden olabilmektedir. Ayrıca çevreye zarar vermemek adına ozon tabakasına zarar veren R12 yerine, zararsız olan R134a gazı kullanılmalıdır.
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mete Kalyoncu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, soğuk havanın araçta var olan problemleri daha da artırabildiğini söyledi.
Herhangi bir zamanda sürücü için büyük sorun oluşturmayan bir olumsuzluğun kışın ölümcül olabileceğini dile getiren Kalyoncu, ”Bu nedenle koruyucu kış bakımı bir zorunluluktur” dedi.
”Bakımlı bir araçla kış koşullarında sürüş çok zevklidir” diyen Kalyoncu, şunları kaydetti:
”Bakımla ayrıca aracınızın ömrü uzar ve satış fiyatı yüksek olur. Periyodik bakım, araç kullanıcılarını sıkıntılardan kurtarabilir. Bu nedenle koruyucu kış bakımı bir zorunluluktur. Bu bakımlardan bazılarını araç sürücüleri kendileri yapabileceği gibi bazılarını ise oto teknisyenini gerektirir. En iyi planlama kılavuzu, aracın kataloğudur. Kataloğu okuyarak, imalatçının önerilerine ve servis takvimine uymalıdırlar. Kışın hızlı araç kullanmayınız. Kötü havalarda mümkünse yola biraz daha erken çıkınız.”
Kalyoncu, kışa girmeden önce araç kullanıcılarının alması gereken bazı önemli önlemleri ve uyarıları ise şu şekilde sıraladı:
”Motor Performansı: Normalde çok iyi çalışmayan bir motor, kötü hava koşullarında çok daha zor çalışır veya hiç çalışmayabilir. Motorun zor ilk hareket, bozuk rölanti ve avans ayarı, stop etme, düşük güç gibi sürüş problemleri varsa iyi bir serviste ayarlattırınız. (Hava, yakıt, PCV, vb. filtreleri.) belirtilen sürelerde (tozlu koşullarda daha da kısa sürelerde) değiştiriniz.
Yakıt

Yakıt sistemindeki nemin donmasını önlemek için, deponuza ayda bir kez bir şişe buz önleyici katık ekleyin. Yakıt deponuzu yarıdan fazla dolu tutun. Dolu tutulan yakıt deposu borulardaki donmayı önleyecektir.
Yağ: Motorun yağını ve yağ filtresini katalogda belirtilen sürelerde (genellikle her 5000…10000 kilometrede bir) değiştiriniz.
Soğutma Sistemi: Soğutma sistemi iki yılda bir tamamen boşaltılıp yıkanarak tekrar doldurulmalıdır. Soğutma sıvısının seviyesi, durumu ve konsantrasyonunu kontrol ediniz ve eksilmişse ilave ediniz. (Genellikle 50/50 antifriz/su karışımı önerilmektedir.) Motor tamamen soğumadan radyatör kapağını açmayınız! Termostatın çalışıp çalışmadığını, kayışların, kelepçelerin ve hortumların sıkılık ve durumlarını kontrol ediniz veya ettiriniz.
Ateşleme sistemi

İlk harekete geçme zorluklarına karşı ateşleme sisteminizi kontrol ettiriniz.
Cam Silecekleri: Cam sileceklerinizi ve camlarınızı temiz tutunuz. Cam sileceklerinin çalıştığından emin olunuz. Aşınmış, sertleşmiş sileceklerinizi değiştiriniz. Bulabilirseniz, buzlanmaya karşı gelmek için kış silecek lastikleri alınız. Cam sileceği sıvısı deposunu doldurunuz ve sileceklerle far yıkayıcılarınızı kısa bir süre yıkama modunda çalıştırarak tesisatlarının sıvı ile dolmasını sağlayınız.
Isıtıcı/Defroster

Yolcu konfor ve sürücü görüşünün açık tutulması için, ısıtıcı ve defrosterin iyi durumda olması gerekir. Herhangi bir sorun varsa mutlaka gideriniz.
Akü: Soğuk motoru çevirmek için çok daha fazla enerji gerekmektedir. Kışa girmeden önce akünüzü kontrol ettiriniz. Zayıfsa şarj ettiriniz veya eski ise değiştiriniz. Sizin yapabilecekleriniz, kutupları ve kablo başlarını tel fırça ile fırçalamak, tüm yüzeyleri temizlemek, bağlantıları sıkmak olabilir. Eğer kapakları açılıyorsa akünün içerisindeki sıvı seviyesini kontrol edebilir, eksikse saf su ekleyebilirsiniz. Akü sıvısı asitlidir cildinize ve üzerinize sıçramamasına özen gösterin sıçraması halinde derhal bol su ile yıkayın. Akü yüzeyindeki artıklara dokunmayınız, akü ile çalışırken gözlük ve lastik eldiven giyiniz.
Lambalar

Tüm lambaları kontrol ediniz ve çalıştıklarından emin olunuz. Lambaların üzerini kaplayan yol kirlerini ıslak bir bezle temizleyiniz. Görüş azaldığında mutlaka farlarınızı yakınız. Çok kötü görüş koşullarında mümkünse bir kenara park ederek, görüşün iyileşmesini bekleyiniz.
Egzoz Sistemi

Kaçaklara karşı egzoz sisteminizi kontrol ettirin. Gövde ve döşemede küçük delikler olup olmadığını kontrol ediniz. Aracınızı kapalı garajda çalıştırarak ısıtmayınız. Egzoz dumanı ölümcül olabilir. Soğuk hava sadece aracınızda var olan problemleri daha kötü yapacaktır.
Tekerlek ve Lastikler: Lastiklerinizin dişlerinin durumunu kontrol ediniz. Eski lastiklerle kışa girmeyiniz. Aşınmış lastiklerin kışın kullanılması başınıza büyük sorunlar açabilir. Mümkünse kar – kış lastiği kullanınız. Yedek lastiğinizi de kontrol ederek iyi ve hazır durumda olmasını sağlayınız. Lastik basınçlarınızı ayda bir (soğukken) kontrol ediniz.
Fren Sistemi

Frenlerin eşit tuttuğunda emin olunuz. Bir tarafa çekmesi tehlikeli kaymalara sebep olabilir.
Gövde Bakımı: Kışa karşı korunmak için sizin sıcak giysiler giydiğiniz gibi, aracınızın da korunmaya ihtiyacı vardır. Bildiğiniz gibi kışın yollar buzlanmaya karşı tuzlanmaktadır. Yol tuzlarının aracınızın metal kısımlarını çürütmemesi, boyasını bozmaması için, mümkünse, aracınızı ayda en az iki defa yıkayınız. İyi bir cilalama da gereklidir. Cila yağışla gelen kirleticilerin araç yüzeyine yapışmasını önlemektedir. Aynı kirleticiler lastiklerinize de zarar vermektedir. Onlar için de koruyucu sıvılar satılmaktadır. Kullanarak ömürlerini uzatabilirsiniz. Kışın aracınızın içini de en az bir kez temizleyiniz.
Yardımcı Araçlar: Kış güvenliği açısından taşıtınızda cep telefonu, battaniyeler, ilk yardım çantası, uyarı araçları (ışıldak, reflektör gibi), alet kutusu, akü şarj kablosu, kum veya paspas (çekiş için), çekme halatı, takoz, tekerlek zincirleri, el feneri, buz kazıyıcı, kar fırçası, kağıt havlu, küçük bir kürek, eldiven, bot ayakkabı; uzun yolculuklar için ayrıca bir paket mum, bir miktar yüksek enerjili kuru gıda, su, ekstra yıkama suyu, battaniye ve gerekli ilaçları bulundurunuz.”

Okur YORUMLARI

Bu habere ilk yorumu siz yapmak istermisiniz? İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ