Anayasa Mahkemesi , Yasayı iptal etti

CHP tarafından dershanelerin kapatılmasını öngören yasaya karşı açılan davada, anayasa mahkemesi dershanelerin kapatılmaması yönünde karar verdi. Dershanelerin özel okullara dönüşmesi ile yıllık...

Anayasa Mahkemesi , Yasayı iptal etti

  CHP tarafından dershanelerin kapatılmasını öngören yasaya karşı açılan davada, anayasa mahkemesi dershanelerin kapatılmaması yönünde karar verdi.

  Dershanelerin özel okullara dönüşmesi ile yıllık ücretlerinin 20.000TL gibi rakamlardan başlaması velileri kara kara düşündürüyordu.

  AYM verdiği karar da :

  13. MADDE:Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz.

  42. MADDE: Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir.

  48. MADDE: Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir. Devlet, özel teşebbüslerin millî ekonominin gereklerine ve sosyal amaçlara uygun yürümesini, güvenlik ve kararlılık içinde çalışmasını sağlayacak tedbirleri alır.

  ANAYASA Mahkemesi devletin toplumda kimin hangi kuruma gidip gidemeyeceğine karışamaz dedi.

  AKPARTİ tarafından cemaate yönelik bir yasa olarak kamuoyuna yansıyan bu konu aslında tek cemaati değil, özel dershanelerde çalışan 200.000 insanı ilgilendiriyor.

  Haber: /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?