Aday Öğretmenlere Kötü Haber

Aday Öğretmenlere Kötü HaberHaber içeriği1 Aday Öğretmenlere Kötü Haber2 Rotasyon3 Doğuda çalışanlara ek puan4 Öğretmen olmak daha da zorlaşacak5 Dershane öğretmenlerinin durumu6...

Aday Öğretmenlere Kötü Haber

  Aday Öğretmenlere Kötü Haber

  Aday öğretmenler ile ilgili maddelerinde bulunduğu  Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişti. Değişen yönetmelik ile öğretmelere 12 yılda bir dan, öğretmenlere ek hizmet teşvik puanına ve aday öğretmenlerin performans değerlendirmesine tabi tutulmasına kadar birçok şey değişti.

  Öğretmenler bir kurumda 8 yıldır çalışıyorsa rotasyona tabi tutulacak, Aday öğretmenler performans değerlendirmesinden 50 puan üzeri alamazlarsa memuriyetten atılacak.

  Rotasyon

  Öğretmenler bir kurumda 8 yıldır çalışıyorsa rotasyona tabi tutulacak. Rotasyon yönetmelikteki geçici madde ile senelere göre kademeli olarak 2014-2015’te 12 yıldır çalışan, 2015-2016da 11 yıldır çalışan, 2016-2017’de 10 yıldır çalışan, 2017-2018’de 9 yıldır çalışan, 2018-2019 ve sonrasında 8 yıldır çalışanlara uygulanacak şekilde kademeli olarak düzenlenecek. Engelli ve gazi yakını ile özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenler rotasyondan muaf tutulacak.

  Doğuda çalışanlara ek puan

  Zorunlu hizmet görevini tamamladıktan sonra aynı kurumda çalışmaya devam eden öğretmenlere ilk yıl hizmet puanının % 25, ikinci yıl   % 50 ve sonraki yıllarda % 100 hizmet puanı verilecek. Bu öğretmenlere tayin döneminde yüksek puanlı okullar için avantaj sağlayacak.

  Öğretmen olmak daha da zorlaşacak

  KPSS ile ilk olarak atanan öğretmenler 1 yıl olarak görev yapacak. Aday öğretmenler adaylıkları süresince performans değerlendirmesine tabi tutulacak. Aday öğretmenler performans değerlendirmesinden 50 puan ve üzeri alamazlarsa memuriyetten atılacak. Aday öğretmen performans değerlendirmesini geçtikten sonra işi bitmeyecek. Performans değerlendirmesinin ardından yazılı ve yazılıdan sonra isteğe bağlı olarak sözlü sınava ( mülakata) alınacak. Bu sınavların ortalaması 60 puanı geçmezse aday öğretmen başka bir okula görevlendirilecek ve o sene yine performans, yazılı ve sözlü sınava tabi tutulacak. Bu sürecin sonunda performanstan 50 puan ve üzeri alamadıysa yada performans sınavını geçip yazılı ve sözlü sınavın ortalamasından 60 puan ve üzeri alamadıysa memuriyetten atılacak.

  Dershane öğretmenlerinin durumu

  Dershanede 6 yıl ve üzeri çalışan öğretmenler 1 Temmuz- 1 Ağustos 2015 tarihleri arasında ’in açacağı yerlere tercih yapacaklar.

  tayinde 3 yıl SGK şartı aranacak

  Eşlerin öğretmen olduğu durumlarda eş durumu tayinde norm kadroların bulunduğu yerde boş kadronun bulunmaması durumunda eşler başka bir il ve ilçede buluşturulacak. Eş durumundan tayin durumlarında eşin bulunduğu yerde 3 yıl kesintisiz sigortalı olması şartı aranacak.

  Haber: / / / / / / / / / / /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?