3D Yazıcı Teknolojisi Ne İşe Yarar

3D Yazıcı Teknolojisi Ne İşe Yarar : 3 boyutlu tasarlanmış grafik ve çizimleri  katı formatında elde etmeye yarar. Sanal ortamda tasarlanmış 3...

3D Yazıcı Teknolojisi Ne İşe Yarar

  3D Yazıcı Teknolojisi Ne İşe Yarar : 3 boyutlu tasarlanmış grafik ve çizimleri  katı formatında elde etmeye yarar.

  Sanal ortamda tasarlanmış 3 boyutlu görsellerin katı formda üretilmesini sağlayan teknoloji olan 3D yazıcılar kolaylık ve estetik olarak ön plana çıkıyor. İlk olarak 1984 yılında Chuck Hull of 3D Systems firması tarafından üretilmiş olan bu teknoloji 2010 yılından sonra kendisini duyurma imkânı bulabildi.

  Hammadde olarak PLA ve ABS adı verilen sert plastik kullanan 3D yazıcı teknolojisi çalışma prensibi olarak bilgisayar ortamında üretilen 3 boyutlu görseli katmanlara bölerek her katmanı eritilen hammaddeyle üretilme tekniğine dayanmaktadır.

  Tanınması ve kullanımı 2010 yılından sonra yaygınlaşan 3D yazıcı teknolojisi 2012 yılında 2,2 milyar dolara ulaşan market hacmiyle bir önceki yıla göre % 29’luk bir artış göstererek teknoloji pazarında gelişerek yerini almıştır.

  Elektronik parça, ev aletleri, plastik oyuncak gibi tasarımları üretmeye elverişli olan 3D yazıcı () teknolojisi günümüzde kişisel kullanıcılar için uygun fiyatta olmasa da üretici firmaların yaygınlaşmasıyla evlerimizde kullanılabilen bir teknoloji olmaya başladı.Malatya da 3D teknolojisi bazı firmalarda aktif olarak başlamıştır.

  Haber: /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?