2015 Erken Seçim Tarihi : 01 Kasım 2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu’na  hükümeti kurması için vermiş olduğu 45 günlük süre sona ererken anlaşma sağlanamayan koalisyon görüşmelerinden sonra...

2015 Erken Seçim Tarihi : 01 Kasım 2015

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu’na  hükümeti kurması için vermiş olduğu 45 günlük süre sona ererken anlaşma sağlanamayan koalisyon görüşmelerinden sonra Cumhurbaşkanı tarafından erken seçim kararı alındı.

  7 Haziran Genel Seçimlerinden sonra hiçbir partinin tek başına iktidar olamamasından kaynaklanan hükümet kurma sorunu için çözüm yolu olarak düşünülen koalisyon senaryoları da sonuçsuz kaldı. Ak Partinin CHP ile uzun süren koalisyon görüşmelerinden sonra herhangi bir mutabakata varılamamasından dolayı koalisyon görüşmeleri bitti ve Ak Partinin MHP ile olan görüşmeleri de sonuç vermedi. Koalisyon çalışmalarının sonuçsuz kalmasının ardından Cumhurbaşkanının hükümet kurma yetkisini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na vermemesi sonucunda Cumhurbaşkanı erken seçim kararı aldı.

  Cumhurbaşkanı hükümet kurulması için Ak Partiye vermiş olduğu 45 günlük sürenin sona ermesinden sonra Pazartesi günü Meclis Başkanı ile yapacağı görüşmenin ardından erken seçim sürecini başlatacak.

  Erken Seçim Tarihi : 1 Kasım 2015

   

  Erken seçim; karar alındıktan sonra 90 gün sonraki ilk pazar günü yapılır. Fakat Cumhurbaşkanı erken seçim tarihini 30 gün kısaltarak 60 gün sonraki ilk pazar olan 1 Kasım’da yapmayı planladığı belirtti. YSK yapmış olduğu açıklamada erken seçimin 30 gün erken yapılabileceğini, erken seçim ile ilgili takvimin ve bütün çalışmaların yapıldığını belirtti.

  YSK 1 Kasım’da yapılması planlanan erken seçimin yapımı ile ilgili çalışmaları hazırlayıp yapmış olduğu taslağı partilerin görüşünü almak için sunduğunu belirtti.

  Haber: / / /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?