11 İlçeye Z Kütüphane

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından 11 ilçeye Z (Zenginleştirilmiş) Kütüphane kurulacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı Z Kütüphane,...

11 İlçeye Z Kütüphane

  Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından 11 ilçeye Z (Zenginleştirilmiş) Kütüphane kurulacak.

  ’nın onayladığı , her ilçede belirlenecek okul veya uygun bir mekana yapılacak ve tüm halkın kullanımına açık olacağı belirtildi.

  Z Kütüphane Projesi ile merkez ve merkez ilçeleri dışındaki 11 ilçede kütüphane oluşturulacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nca oluşturulan Z Kütüphane modelinde internet hizmeti ve temel eserler de bulunuyor. Özellikle, öğrencilerin ödevlerini hazırlama ve çıktı alma imkanının sunulduğu Z Kütüphaneden; okul saatleri dışında da hizmet verilmesi sağlanarak tüm halkın istifadesi amaçlanıyor.

  Maliyeti 549 bin TL
  Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan SODES projesi kapsamında yapılacak ve yaklaşık 550 bin TL’ye mal olacak olan 11 kütüphane ilçelere önemli katkı sunacak. Kütüphanelerin hizmete girmesiyle; ilçelerdeki öğrenciler, ders çalışmak, gerekli araştırmaları yapmak ve ödevlerini hazırlamak için yeni bir fırsata kavuşmuş olacaklar. Ayrıca evde ders çalışma imkânı bulamayan öğrencilerin de gelip ders çalışıp, istedikleri kaynaklara ulaşabilecekleri nezih bir ortam oluşturulmuş olacak. Açılacak Kütüphanelerden, isteyen her vatandaşın istifade edebileceği Belirtildi.

  Başkan Çakır: Sanaldaki bilgi, kitap bilgisi kadar kalıcı olmuyor
  Proje hakkında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise; “özellikle internetin yaygınlaşması ile beraber bilhassa gençlerimizin kitap ile olan ilişkisi kaybolmaya başladı. Oysa hiçbir zaman sanal alemde elde edilen bilgi, bir kitabın sayfaları arasında kazanılmış bilgi kadar kalıcı olmuyor. İstikbalimiz olan gençlerimizin kitaplarla arkadaş ve hatta dost olmaları gerektiğine inanıyorum. Bu projedeki amacımız da, bilhassa kırsaldaki gençlerimize okuma, araştırma, sorgulama alışkanlığı kazandırıp geleceğe hazırlamaktır” Şeklinde Açıklamada Bulundu.

  Haber: / / / / / / /

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?