1 Mayıs Tarihi 8 Saat Değil

1 Mayıs Tarihi 8 Saat Değil, toplum olarak 1 MAYIS işçi ve emekçi bayramı dediğimiz de aklımıza gelen ilk çağrışım 8 saat...

1 Mayıs Tarihi 8 Saat Değil

  1 Mayıs Tarihi 8 Saat Değil, toplum olarak 1 MAYIS işçi ve emekçi bayramı dediğimiz de aklımıza gelen ilk çağrışım 8 saat çalışma kabul edildi şeklinde oysa yanlış bir kanı, 1 Mayıs çalışan insanların seslerini özgürce dile getirebildiği ve daha iyi şartlarda çalışmayı hak ettiklerini bir diğer deyişle ÜCRETLİ Köleliği ortadan kaldırma günüdür.

  1 Mayıs Sembolik bir tarih aslında bu sembol 1886 yılında Amerika’nın Chicago kentinde çalışan coca-cola işçilerinin artık yeter mücadelesi.Dönemin patronları ve Amerika’lı yöneticiler tarafından 3 İşçi lideri katledildi ve olayların bastırılması planlanırken dünya geneline bir sıçrama yaşandı.

  Dönemin işçileri günde ortalama 14 saat çalışıp az bir ücret karşılığı köleliğe mahkum bırakılmıştı,

  1989 yılındı Dünya Sosyalist Enternasyonel  kongresinde alınan kararlar 1 Mayıs gübü dünya’da bayram havasında kutlanmaya başlandı.

  Türkiye’de ise 1 Mayıs ilk defa osmanlı döneminde 1 Mayıs 1921’de T.S.F öncülüğünde kutlandı ve istanbul’da ki işçiler pazar gününü resmi tatil ilan ettiler.

  1976Yılında İSTANBUL/TAKSİM meydanında DİSK öncülüğünde ilk defa kitlesel bir şölen yaşandı.

  1977 yılında KANLI MAYIS diye tarihde anılan kutlamalara 500Bin işçi katıldı ve dönemin kontr-gerilla diye adlandırılan devlet içinde ki devlet kitleye ateş açarak 37 İNSANIMIZ hayatını kaybetti.

  1980 darbesi kapsamına 1 Mayıs yasaklandı.

  Ve günümüzde 1 Mayıs Resmi Tatil, ancak Hükümetin Taksim meydanı’nı bu yılda izin vermemesi kaos’u attırıyor.

   

  Sizin Yorumunuz Nedir ?
  OKUR YORUMLARI

  Merhaba sondakika44 haber okuru! Bu habere ilk yorumu sen yazmak istermisin?